Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mieli dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą mieć PESEL, konto w banku w Polsce i polski numer telefonu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wkrótce uruchomi wnioski w języku ukraińskim.
W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju.
Dzięki nowym przepisom uchodźcy uzyskają dostęp do wsparcia w postaci świadczenia 500+, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, bonu żłobkowego, a także wyprawki szkolnej. Świadczenia te będą przysługiwały na takich samych zasadach jak dla innych uprawionych. Ze wsparcia uchodźcy będą mogli korzystać przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Aby złożyć wniosek potrzebny będzie specjalny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.
Wnioski o świadczenia w języku ukraińskim będą dostępne już wkrótce. Będzie można je składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W razie potrzeby pracownicy ZUS pomogą przy ich wypełnieniu i złożeniu.
System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. Dzięki temu pomoc państwa polskiego będzie udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych.