– W wyniku oczyszczania ścieków powstaje materia organiczna, która zawiera dużo związków nawozowych przydatnych dla rolników. Odpowiednio potraktowana może być aplikowana bezpośrednio do gleby. Instalacja higienizacji służy do przekształcania surowego osadu ściekowego w granulat, który można wykorzystać na cele rolnicze — powiedział Dariusz Wiśniewski, przedstawiciel wykonawcy, Instytutu Energii z Barczewa.
Wartość inwestycji to prawie 3 mln zł. Jej realizacja rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy podpisaliśmy umowę na dofinansowanie w wysokości 85%.
– To jest dla nas wyjątkowa chwila, bo pracowaliśmy nad tym przedsięwzięciem przynajmniej od 7 lat. Dzięki tej instalacji będziemy mogli produkować nawóz z osadów. Przed nami bardzo istotny element tego zadania, jakim jest ubieganie się o certyfikację dla nawozu, który będzie powstawać. Bardzo liczymy na to, że uda się go szybko uzyskać. Przede wszystkim chodzi o to, zęby nawóz jak najszybciej trafił do rolników, którzy już̇ nam zgłaszają̨ swoje zapotrzebowanie i są̨ gotowi go odbierać́ — powiedziała wójt Magdalena Forc-Cherek.
Senator RP, Ryszard Świlski zwrócił uwagę̨ na to, jak ważne, są̨ dofinansowania dla samorządów lokalnych, bez których ciężko byłoby zrealizować́ tak duże przedsięwzięcia.
– Nie wiem, czy będziemy w następnych latach prowadzić podobne do tej inwestycje. Województwo pomorskie przy podziale smrodków unijnych straciło 736 mln euro. Nie wiemy, jaki był algorytm i dlaczego tak się stało. Dobrze, że udało nam się̨ zrealizować́ dzisiejszy projekt. Gratuluję wytrwałości w jego prowadzeniu — powiedział Ryszard Świlski.
Całość inwestycji podsumował kierownik Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w Jabłowie, Andrzej Groth:
– Musimy sobie uświadomić́, że jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce z taką instalacją higienizacji. Przetwarzamy osad, który będziemy mogli sprzedać, ale tu nawet nie chodzi o zarobek. Chodzi o to, że dobrze zagospodarujemy to, co sami produkujemy w systemie oczyszczania ścieków. Zwłaszcza skorzystają na tym rolnicy. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tej budowy, a szczególnie pani Wójt, panu Senatorowi, wykonawcy oraz Radzie Gminy. Dla tego terenu gminy, dla tej aglomeracji łącznie z Gminą Bobowo to bardzo korzystna inwestycja.
Uroczystości odbioru dokonano 5 marca br. Wzięli w niej udział: Senator RP — Ryszard Świlski, Przedstawiciel firmy Instytut Energii — Dariusz Wiśniewski, Wójt Gminy Starogard Gdański — Magdalena Forc-Cherek, Przewodniczący Rady Gminy — Marcin Hinca oraz Wiceprzewodniczący Krzysztof Tuski, radni oraz pracownicy Urzędu Gminy.