W Grodzisku Owidz nie brakowało emocji związanych ze zdarzeniami, których na co dzień doświadczają ratownicy medyczni. Wszystko to za sprawą V Mistrzostw Pierwszej Pomocy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Starogardzkiego, podczas których młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności ratownicze.
– To już piąte zawody w tej konwencji. Mamy coraz większą obsadę – kolejne szkoły dołączają do tej akcji, która jest dla nas bardzo ważna. Cieszymy się, że za każdym razem znajdujemy inne okoliczności , w tym roku Grodzisko Owidz i różnorakie scenki, które wykraczają poza naszą wyobraźnię, a z którymi na co dzień spotykają się ratownicy –mówi Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego.
Po przejściu trudnych, niekiedy podchwytliwych 5 stanowisk i ratowaniu m.in. osoby po próbie samobójczej czy też uczestnika wypadku samochodowego klasyfikacja poszczególnych drużyn wygląda następująco:
I miejsce: II Liceum Ogólnokształcące
II miejsce: I Liceum Ogólnokształcące
III miejsce: Zespół Szkół Zawodowych
IV miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim
V miejsce: Technikum w Owidzu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Mykietyna w Skórczu
VI miejsce: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie.
Celem zawodów jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jest to bardzo istotna kwestia, a zwłaszcza w naszych czasach, gdy dookoła dzieje się tyle wypadków. Młodzież oprócz teorii ma szansę sprawdzić się w praktyce – to jest bardzo przydatne, bo gdy znajdzie się w sytuacji zagrożenia, będzie pewniej działać. Dzięki mistrzostwom szpital rozpowszechnia ideę bezinteresownego niesienia pomocy oraz realizuje cele profilaktyczne i zdrowotne.
– Zawody, po pierwsze dają możliwość sprawdzenia własnych umiejętności oraz zachowań w sytuacjach stresogennych. Druga sprawa to weryfikacja tego, czego się uczymy, i co możemy zaprezentować i w praktyce stosować – w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Uczniowie biorący udział w ćwiczeniach na poszczególnych stacjach pozoracyjnych mają szansę podejmować świadome wybory i ponosić za nie odpowiedzialność. Mistrzostwa kształcą w uczniach odruch reagowania na otoczenie, umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, komunikacji w grupie, a także dają możliwość doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy – komentuje Adrian Cichawa, sędzia główny Mistrzostw.
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy organizowane są dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Startują w nich czteroosobowe zespoły, które w trakcie mistrzostw udzielają pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw stacjach. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów. Każda taka scenka jest z innej tematyki, dotyczy różnych dziedzin. Należy wówczas udzielić odpowiedniej pomocy przedmedycznej. Rywalizacja w obliczu zagrożenia daje także możliwość sprawdzenia współdziałania członków w drużynie.