Jest to kontynuacja cyklu prac malarskich poświęconego tematyce postępu technologicznego, który powoduje, że na naszych oczach znika świat, w którym się urodziliśmy i w którym przyszło nam żyć. Otaczający nas świat się zmienia, a wraz z nim zmieniamy się i my. Na przełomie ostatnich 35 lat obserwowałem narodziny telewizji czarno-białej i kolorowej, narodziny telefonii komórkowej, narodziny i rozwój Internetu, rozwój dostępu do informacji, portali społecznościowych, ery smartfonów, niebawem giętkich i cienkich ekranów, które można złożyć jak gazetę i wielu innych. Gwałtowny rozwojów nowych technologii i takich dziedzin nauki jak: informatyka, robotyka, bionika, sztuczna inteligencja, biotechnologia, nanotechnologia, genetyka, biofabrykacja, inżynieria materiałowa codziennie zmieniają nasze życie często bez naszej zgody i wiedzy.
Wystawa przedstawia obraz ludzkiego bytu w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zadaje pytania o kierunek rozwoju technologicznego i jego konsekwencje. Próbuje mierzyć się z pytaniami:
– Do czego zmierza człowieczeństwo ?
– Jak będą wyglądały relacje międzyludzkie w dobie nowych technologii?
Takie zmiany na pewno odcisną piętno na całej ludzkości. Homo Technicus to człowiek przyszłości, który będzie całkowicie uzależniony od technologii także fizjologicznie. Telefony komórkowe, komputery i Internet to nic innego jak protezy zewnętrzne, które przedłużają możliwości ludzkie, dzięki którym można korzystać z wiedzy całej ludzkości.
Wystawa również symbolizuje połączenie człowieka z maszyną, połączenie bezpośrednio z układem nerwowym maszyn, części mechanicznych jak i świadomości, stanowi symbol niemocy ludzkiej w konwersacji z nową nadchodzącą technologią, nad którą kiedyś mieliśmy kontrolę, ale niekoniecznie tę kontrolę w przyszłości utrzymamy. Wystawa pokazuje wymykanie się postępu i bezwzględny los technologicznego rozwoju, którego tak naprawdę nie da się zatrzymać.
Jeden z najważniejszych wątków wystawy, na który pragnę zwrócić szczególna uwagę, to rozwój sztucznej inteligencji, czyli zaawansowanych sieci neuronowych i ich zdolności do samouczenia się, analizowania danych oraz modyfikacji swoich kodów i tworzenia własnej architektury neuronowej.
NA bazie tego wkrótce powstanie oddzielny cykl związany z genetyką i biofarbykacją pt. „Gen sieciowy”. Cykl ten będzie opowiadał o połączeniu układu nerwowego z elektroniką, komunikowanie się poprzez układ nerwowy i interfejsy nerwowe z urządzeniami, maszynami, korzystaniem z internetu.
Zapraszam do obejrzenia wystawy na żywo jak i w świecie online poprzez zeskanowanie kodu QR, który przeniesie nas do świata online.
Wystawa powstała o oparciu na moje zainteresowanie oraz obserwacji świata głównie postępu technologicznego i informatycznego oraz próbie przewidzenia w krótkiej perspektywie nadchodzącego rozwoju nowych technologii i ich wpływie i na ludzi oraz skutkach tych dobrych i tych złych na całe społeczeństwa. Nie zapominajmy że technika, i rozwój nowych nauk, dyscyplin to tylko narzędzia służące człowiekowi, i to od ludzi zależy jak te narzędzia zostaną wykorzystane w przyszłości. Zapraszam do zatrzymania się i chwile do zastanowienia się nad takimi zagadnieniami jak:
– Do czego zmierza człowieczeństwo?
– Jak będą wyglądały relacje ludzi?
– Czy rozwój techniki jest dobry dla nas ludzi dla człowieka czy nowe technologie typu telefon, Internet nas zbliżają czy tak naprawdę w świecie technologi oddalamy się od siebie?
– Czy jak nam się znudzi świat realny będziemy w stanie stworzyć własnego awatara i przenieść świadomość do sieci lub cyber ciała?
– Integracja neuronowa z siecią czy to jest następny poziom ewolucji człowieka?
– Czy fascynacja i zachłyśniecie się techniką, wygoda którą oferuje technologia nie spowoduje zagubienia, osamotnienia i oddalenia się od siebie?