Wysokość naszej emerytury zależy wielu czynników. Także od momentu, w którym na nią przejdziemy. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok w czerwcu musimy liczyć się z tym, że świadczenie będzie niższe. Jest tak z powodu waloryzacji.
Gdy zbliża się czas zasłużonej emerytury, warto pamiętać, że od tego kiedy zdecydujemy się na nią przejść może zależeć jej wysokość. Czasem lepiej jest poczekać miesiąc lub dwa, żeby cieszyć się wyższym świadczeniem. Z pewnością złym miesiącem na podjęcie tego kroku jest czerwiec. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.
Waloryzacja polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna jest przeprowadzana 1 czerwca i dotyczy składek zapisanych na naszym koncie na dzień 31 stycznia. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych za miesiące po tej dacie. Waloryzacja roczna w kolejnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. Powoduje to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobiły to później.
Gdy idziemy na emeryturę pomiędzy styczniem a czerwcem składki będą zwaloryzowane rocznie oraz kwartalnie za I i II kwartał, podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie roczna i kwartalna, tym razem za III i IV kwartał. Natomiast, gdy nabędziemy prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, wówczas waloryzacja będzie przeprowadzona jedynie przez wskaźnik roczny.
Waloryzacje kwartalne nie są takie same. Zazwyczaj najwyższa jest ta za I kwartał wynika to ze wzrostu przypisu składek w stosunku do ostatniego kwartału poprzedniego roku.
Wszyscy, którzy mają wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą skorzystać z porady doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS.