Odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie ich na raty, a w przypadku składek na własne ubezpieczenia – umorzenie. Z tych form pomocy, oferowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mogą skorzystać płatnicy, którzy w związku z wojną w Ukrainie mają trudności z terminowym opłaceniem składek.
Przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności odczuwają skutki wojny w Ukrainie mogą liczyć na pomoc ZUS. Jedną z form wsparcia jest odroczenie terminu płatności składek. Gdy ZUS zgodzi się na zmianę i podpisze z przedsiębiorcą umowę, ten będzie mógł uregulować składki później. Nie zapłaci wtedy odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną. ZUS może odroczyć tylko składki bieżące lub przyszłe, których termin płatności jeszcze nie upłynął.
Jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie z tytułu składek i nie może go spłacić jednorazowo, może złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty. Jeżeli ZUS podpisze umowę z płatnikiem, będzie on mógł uregulować należności na uzgodnionych warunkach. Wtedy również zapłaci opłatę prolongacyjną.
Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnego zdarzenia, które powoduje, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia firmy, może złożyć wniosek o ich umorzenie. Umorzeniu podlegają wtedy wyłącznie należności z tytułu składek na własne ubezpieczenia.
W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy doradców ds. ulg i umorzeń, którzy są do dyspozycji w placówkach ZUS. Ich zadaniem jest wskazanie najdogodniejszego sposobu uregulowania zadłużenia, a także zapewnienie pomocy w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.