Wernisaż wystawy fotografii z kolekcji Remigiusza Grzeli

Starogardzkie Centrum Kultury i Galeria A im. Michała Faryseja zapraszają 12 kwietnia br. o godz. 18:00 na wernisaż wystawy fotografii z kolekcji znanego starogardzianina Remigiusza Grzeli. „ZAPATRZENIE” Jest taka...
Starogardzkie Centrum Kultury i Galeria A im. Michała Faryseja zapraszają 12 kwietnia br. o godz. 18:00 na wernisaż wystawy fotografii z kolekcji znanego starogardzianina Remigiusza Grzeli.

„ZAPATRZENIE”
Jest taka czarno-biała fotografia Walerii i Augustyna Dunstów, moich pradziadków, zrobiona w 1932 roku w ogrodzie w Borzechowie. Siedzą przy nakrytym obrusem stole, na nim butelka wina i kryształowe kieliszki. A oni siedzą zamyśleni a może wcale nie…

To zdjęcie postawiłem w swojej pracowni i lubię na nie patrzeć. Nie tylko dlatego, że to bliscy mi ludzie, choć nigdy swoich pradziadków nie poznałem…

Choć świat się zmienił, coraz trudniej dzisiaj skupić się, wyciszyć, po prostu pomyśleć, żyć chwilą. Wciąż jednak zdarza mi się w coś zapatrzeć…

Pisząc próbuję poznać różne perspektywy, zbliżyć się do czyjejś wrażliwości, objąć coś czułością, czasem coś zatrzymać w kadrze. Moją wyobraźnię pobudza sztuka. Kocham malarstwo i fotografię. Zwłaszcza fotografia wydaje mi się bezbronna, łatwopalna, krucha jako przedmiot, zazwyczaj nie dość ceniona…

Ale dzisiaj po raz pierwszy publicznie, i to w swoim rodzinnym mieście, pokazuję swoją kolekcję fotografii. Jako kolekcjoner mógłbym powiedzieć szczerze: to zdjęcia, które kocham. Są tu pojedyncze fotografie lub ich serie autorstwa m. in. Ludwika i Edwarda Hartwigów, Zofii Chomętowskiej, Zofii Nasierowskiej, Czesława Olszewskiego, Stefana Arczyńskiego, Marka Karewicza, Ryszarda Horowitza, Anety Grzeszykowskiej, Tadeusza Rolke a nawet Steve’a McCurry’ego…

Zapraszam Państwa do wspólnego zapatrzenia się,
Remigiusz Grzela.

Remigiusz Grzela – urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów „Rozum spokorniał”, „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”, wywiadów-rzek „Marian Kociniak. Spełniony”, „Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny”, „Krafftówna w krainie czarów”, książek reporterskich „Bagaże Franza K., czyli Podróż, której nigdy nie było” i „Wybór Ireny” (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti), a także powieści „Bądź moim Bogiem” i „Złodzieje koni”.

Kategorie
Kalendarz
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY