Od 15 stycznia seniorzy 80+ mogą umawiać się na konkretne terminy szczepień przeciw Covid-19. W Starogardzie wykonywać je będą wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej: Przychodnia Lekarska, Medpharma, Polmed, Medyk i Starmed.
Od 15 stycznia rozpoczyna się proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19. Jako pierwsi na szczepienia skierowani zostaną seniorzy 80+ oraz pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także innych miejsc stacjonarnego pobytu. Następnie służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
W celu umówienia terminu szczepienia, seniorzy mogą:
- skorzystać ze specjalnej infolinii nr 989
- umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),
- umówić się za pośrednictwem placówki, w której wykonywane są szczepienia.
Szczepienia odbywać się będą w sześciu punktach.
- Przychodnia Lekarska przy ul. Hallera 21, tel. 533 348 944 (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach 10.00 14.00 oraz w środę w godzinach 15.00 – 17.30).
- Przychodnia Lekarska na Os. 60-lecia ONP 14,tel. 533 348 944
- Medpharma przy Alei Jana Pawła II, tel. 516 560 072
- Polmed na Osiedlu Kopernika, tel. 58 775 95 99; 801 033 200
- Medyk przy ul. Juranda ze Spychowa, tel.: 58 56 00117
- Starmed przy ul. Piaskowej, tel.: 58 561 10 00
Kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 dokonuje lekarz poz. Pacjent zostaje zaszczepiony na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu. Otrzymuje też kartę informującą o terminie kolejnej wizyty.
W tygodniu każda placówka otrzyma 30 dawek, co umożliwi zaszczepienie 30 pacjentów w każdym kolejnym tygodniu.
Uwaga! Osoby mające problemy w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień oraz osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu do takich punktów. Po umówieniu terminu szczepienia wskazane osoby mogą zgłosić potrzebę dowiezienia do punktu szczepień pod numerem telefonu: 58 56 244 58 w godzinach 8.00-15.00 . Koordynatorem tej akcji jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Należy pamiętać, że:
● Wyklucza się prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady.
● Przebycie COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19.
● Kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 nie wymaga wcześniejszej oceny poziomu przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Dodatni wynik poziomu przeciwciał nie stanowi przeciwwskazania do szczepień przeciw COVID-19.
● Nie zaleca się szczepienia w trakcie leczenia immunosupresyjnego, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w tej grupie pacjentów.
● Nie zaleca się szczepienia w okresie ciąży i karmienia piersią, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w tej grupie pacjentów
Jak czytamy w Narodowym Programie Szczepień: „Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Jest nadzieją na powrót do normalności.”
Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 3 – 4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki.
Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie obu dawek.
Więcej informacji na temat akcji #szczepimysię znajdziecie Państwo na stronie internetowej
http://www.gov.pl/szczepimysie
Znajdują się tam informacje na temat samej szczepionki (jej składu, sposobu działania, itp.), a także – organizacji szczepień (kto może się zaszczepić, gdzie, itd.). Strona umożliwia też szybki dostęp do rejestracji online w punktach szczepień w całej Polsce. Na stronie można skorzystać również z pomocy wirtualnego asystenta, który w czasie rzeczywistym odpowiada na pytania obywateli.