Środowiskowy Dom Samopomocy – będzie samodzielny

Od 1 stycznia 2020 r. Środowiskowe Domy Samopomocy przy ul. Pelplińskiej 3 oraz al. Jana Pawła II 5 i 6 w Starogardzie Gdańskim będą działały jako jedna samodzielna jednostka...
Od 1 stycznia 2020 r. Środowiskowe Domy Samopomocy przy ul. Pelplińskiej 3 oraz al. Jana Pawła II 5 i 6 w Starogardzie Gdańskim będą działały jako jedna samodzielna jednostka organizacyjna Gminy Miejskiej. Decyzja o ich wyodrębnieniu ze struktur Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zapadała na sesji w dniu 21 sierpnia 2019 roku.

Środowiskowe Domy Samopomocy w Starogardzie Gdańskim (zwane dalej ŚDS) w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej funkcjonują od 1998 roku. Przy ul. Pelplińskiej 3 działa ŚDS typu A i C. Mogą w nim przebywać osoby przewlekle chore psychicznie oraz osoby wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych.  Przy alei Jana Pawła II działa dom typu B  z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Decyzję o ich wyodrębnieniu ze struktur MOPS wymusiła ustawa z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z jej zapisami od 1 stycznia 2020 r. nie można łączyć ośrodka pomocy społecznej z ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Utworzenie ŚDS jako odrębnie działającej jednostki pomocy społecznej w Starogardzie Gdańskim nie spowoduje zmian organizacyjnych domów. Nadal będą działać w tych samych miejscach, czynne będą przez pięć dni w tygodniu w godz. 7.30 – 16.30.

Tak naprawdę nic się nie zmieni dla mieszkańców ŚDS – stwierdza Urszula Ossowska dyrektor starogardzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który w tej chwili prowadzi ŚDS. Dalej będą się w Domu rehabilitować, uczestnicząc w zajęciach, na których uczyć się będę nawiązywania kontaktów interpersonalnych, rozwiązywania problemów oraz umiejętnego spędzania wolnego czasu. Będą uczestniczyć w zajęciach ruchowych, arteterapii, zajęciach psychoedukacyjnych oraz otrzymają wsparcie specjalistów.

Mieszkańcy ŚDS na tych samych zasadach będą dalej korzystać ze wsparcia, którego celem jest podtrzymywanie i rozwijanie ich umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Zajęcia prowadzone będę zgodnie z planem i programem działalności ŚDS, uzgadnianymi wcześniej z Wojewodą Pomorskim oraz indywidualnymi planami wsparcia opracowywanymi dla każdego podopiecznego.

Nowo powstała jednostka pomocy społecznej ściśle będzie współpracować z MOPS, bo to Dyrektor Ośrodka jest uprawniony do wydawania decyzji administracyjnych w sprawie kierowania osób do Domu – dodaje Urszula Ossowska.

Zmianie nie ulegną także zasady finansowania ŚDS, a samo przekształcenie nie uszczupli budżetu Gminy Miejskiej Starogard Gdański. Wszyscy pracownicy dotychczas zatrudnieni w ŚDS przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z przekształceniem staną się pracownikami Domu.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

  • Grali dla mistrza

    Jak co roku w przed ostatni weekend sierpnia pasjonaci tenisa zjechali się do Starogardu Gdańskiego, aby wziąć udział w XXVIII Międzynarodowym Turnieju Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby. Blisko 70...
  • Przejęli ponad 3 kilogramy narkotyków

    Kryminalni ze Starogardu Gdańskiego realizując czynności w sprawie narkotykowej, zabezpieczyli ponad 3 kilogramy środków odurzających. Funkcjonariusze zatrzymali również 38-letniego mieszkańca Kociewia, do którego należały zabronione w Polsce środki. Podjęta...
  • Najlepsze maturzystki

    Martyna Buda, Maria Jankowska i Paulina Kowalska to najlepsze tegoroczne maturzystki w Starogardzie Gdańskim. W dowód uznania za rewelacyjne wyniki egzaminu dojrzałości Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Maturzystki...
  • Powstanie pisany pomnik starogardzkiego futbolu

    Historia starogardzkiej piłki nożnej jest bardzo bogata, obfitująca w szereg sukcesów. Największa postacią jest niewątpliwie Kazimierz Deyna, jednak w historii tej dyscypliny sportu ważne role odgrywali także inni piłkarze,...