W minionym tygodniu zakończył się remont kuchni szpitalnej. Modernizację przeprowadziła firma, która świadczy usługi żywienia pacjentów Kociewskiego Centrum Zdrowia.
– Obecnie zakończono jedną z największych inwestycji związanych ze świadczeniem usług gastronomicznych po podpisaniu kontraktu na żywienie zbiorowe dla Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim – informuje Andrzej Majka, współwłaściciel restauracji „Gościniec Konopielka”. – Wiązało się to z kompleksowym remontem kuchni szpitala na własny koszt. Zakres prac obejmował wymianę wszystkich instalacji sanitarnych, CO, gazu i elektrycznych wraz z wymianą źródeł światła, włączników i gniazd. Wykuto stare tynki oraz armaturę we wszystkich pomieszczeniach nieremontowanej kuchni od ponad 40 lat. Odremontowano dach i rynny oraz wymieniono wszystkie okna i drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Inwestycja ta miała na celu spełnienie najlepszych standardów i wymogów ale przede wszystkim oczekiwań pacjentów. Podstawową zaletą przygotowywania posiłków na miejscu jest jakość, świeżość i temperatura serwowanych posiłków.
Pacjenci przebywający w oddziałach szpitalnych otrzymują średnio 3 – 5 posiłków dziennie spośród kilkunastu diet. Dziennie wydawanych jest ok. 600 posiłków (śniadania, obiady i kolacje).
– Żywienie medyczne jest integralną częścią terapii. Jego celem jest poprawa i/lub utrzymanie stanu odżywienia pacjenta – jest to bardzo ważny element procesu terapeutycznego dlatego u każdego pacjenta przebywającego w oddziale lekarz zaleca odpowiednią dietę, stosowną do wieku i stanu zdrowia – wyjaśnia lek. Robert Wierzba, Naczelny Lekarz.
Chcąc zapewnić pacjentom najwyższą jakość, personel szpitala cyklicznie monitoruje i kontroluje posiłki szpitalne pod względem jakościowym i ilościowym. Dodatkowo przeprowadzane są wśród pacjentów ankiety oceniające jakość posiłków. – Przeprowadzona w 2017r. ankieta oceniająca prezentuje pozytywne opinie pacjentów: 100 % ankietowanych twierdzi, że posiłki są świeże, 96% uważa że dania są podawane w sposób estetyczny. 76% pacjentów odpowiedziało, że posiłki są smaczne, zaś 22 % – bardzo smaczne – wylicza Maciej Manikowski, Dyrektor ds. Ekonomicznych.
Podczas przygotowania posiłków dla pacjentów trzeba również pamiętać o zaleceniach dietetycznych wspomagających leczenie szpitalne. Diety sporządzane są wg zasad Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. – Obecnie przygotowujemy do 14 diet. Obok diety podstawowej, najczęstszymi są lekkostrawna, cukrzycowa, wątrobowa, wysoko- białkowa, zmiksowana. Coraz częściej pojawiają się również : bezglutenowa i bezmleczna – mówi Natalia Makowska, dietetyk.