Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, organizacja ogólnopolskiego projektu dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Olimpiada Solidarności”, program diagnostyki i wczesnego wykrywania choroby niedokrwiennej serca jako najczęstszej przyczyny zawałów dla placówek medycznych samorządu lokalnego, założenia regionalnego programu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w 2018 roku, a także pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu w 2017 r., zmiany zasad funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej po 1 stycznia 2018 r. – to tylko część tematów, o których była mowa podczas Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego.
Uroczystego otwarcia dokonał Mirosław Czapla, Starosta Malborski, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego oraz Starosta Starogardzki Leszek Burczyk, który był gospodarzem Konwentu.
– Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać w stolicy Kociewia – powitał wszystkich gości Starosta Leszek Burczyk. – Ostatni raz Konwent na naszym terenie odbywał się 4 lata temu. Jest to świetna okazja, aby porozmawiać na temat nurtujących nasze samorządy problemów, ale także by choć trochę lepiej poznać powiat, który jest gospodarzem. Jeśli chodzi o powiat starogardzki, to biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, jesteśmy na trzecim miejscu w województwie. Znajdujemy się w dobrym układzie komunikacyjnym, bowiem mamy autostradę A1, a przez środek powiatu w układzie równoleżnikowym przebiega droga krajowa nr 22. Brakuje nam jedynie obwodnicy Starogardu Gdańskiego, co być może zauważyli Państwo stojąc przed dotarciem na miejsce w dużych korkach. Rozwój gospodarczy jest na dobrym poziomie, jednak podobnie jak i w innych powiatach, pojawia się istotna bariera, czyli brak rąk do pracy. Bezrobocie na naszym ternie wynosi 6,1 procenta, ale to wcale nie jest taka dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Do wiodących firm na naszym terenie należy z pewnością zaliczyć Zakłady Farmaceutyczne Polpharma oraz Iglotex ze Skórcza. Jeśli chodzi o walory turystyczne, to są one porównywalne z Kaszubami.
Starosta mówił także o akcjach promocyjnych i prospołecznych, które wyróżniają nasz powiat na tle innych na Pomorzu. Goście dowiedzieli się więc o akcji „Kociewie nadaje rytm”, czyli publicznym dostępie do defibrylatorów AED, a także o cyklu szkoleń z pierwszej pomocy „Czuję, widzę, słyszę, ratuję”. Leszek Burczyk zdradził też kilka słów o mającej się lada moment rozpocząć akcji pod hasłem „Kociewie należy się z naturą”. Starostowie lepiej poznali ideę pudełka życia, a także działań profilaktycznych.
Podczas Konwentu nie zabrakło ciepłych słów pod adresem samorządów, które wsparły powiaty dotknięte sierpniową nawałnicą.
– Bardzo dziękuję za pomoc – zwrócił się do zebranych Starosta Chojnicki Stanisław Skaja. – Myślę, że obojętnie który powiat zostanie w przyszłości dotknięty podobną tragedią, to zawsze będzie mógł liczyć na innych. To świadczy o tym, że samorządy dają radę. W takich chwilach możemy się wspierać. W podobnym tonie wypowiedziała się również Alicja Żurawska, Starosta Kościerski. – Bardzo dziękuję za pomoc finansową Staroście Starogardzkiemu oraz Staroście Wejherowskiemu, dziękuję za wsparcie wszystkim samorządom, bo na Was zawsze można liczyć – mówiła Alicja Żurawska. – Bez Waszego wsparcia nie udałoby się szybko i merytorycznie, a także organizacyjnie pozbierać się w tej trudnej sytuacji.
Starostowie dyskutowali na temat bieżących problemów, z jakimi borykają się obecnie samorządy. Nie brakowało ciekawych wystąpień ekspertów ze Związku Powiatów Polskich, Fundacji Centrum Solidarności, Instytutu Badań Fizykomedycznych, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czy Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Goście z pewnością będą miło wspominać nasz powiat, bowiem otrzymali kosze z lokalnymi produktami, które zostały przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich.