Kociewski akcent na Jarmarku św. Dominika

Jarmark św. Dominika trwa w najlepsze na ulicach Gdańska. Na straganach mnogość produktów: jadło i napitki, ale też antyki, biżuteria, czy rękodzieło. Kociewie ma swój dzień na tej jednej...

Jarmark św. Dominika trwa w najlepsze na ulicach Gdańska. Na straganach mnogość produktów: jadło i napitki, ale też antyki, biżuteria, czy rękodzieło. Kociewie ma swój dzień na tej jednej z największych imprez wystawienniczych w Europie.

Już w piątek 6 sierpnia odbędzie się ŚWIĘTO KOCIEWIA. Jedyne takie wydarzenie, które integruje wszystkie subregiony Kociewia zaznaczając tym samym swoją obecność na wielowiekowym wydarzeniu, jakim jest Jarmark św. Dominika. Święto Kociewia rozpocznie Korowód Kociewski, czyli barwny przemarsz Kociewiaków, którzy kolejny raz, śpiewem i tańcem zaproszą mieszkańców Gdańska i turystów do wspólnej zabawy.

– Korowód Kociewski wyruszy spod Zielonej Bramy na Skwer Heweliusza o godz. 14.00. To właśnie ta inicjatywa otworzy Święto Kociewia w 2021 r. Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zorganizować przemarsz. Oczywiście przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych – mówi Piotr Kończewski, dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

Na Skwerze Heweliusza odbędą się Unikaty z Kociewia. Jest to szeroka prezentacja dorobku kulturalnego Kociewia. Wydarzenie uświetnią występy muzyczne i taneczne lokalnych artystów czy też pokazy historyczne. Na straganach odbędą się pokazy rękodzieła, będzie możliwość zakupu regionalnych wydawnictw oraz spróbowania kociewskiej kuchni.

– Unikaty z Kociewia goszczą na Jarmarku św. Dominika już prawie dwie dekady. W tym roku na scenie wystąpi m.in. Zespół Folklorystyczny Kociewie Retro, nagradzany na wielu konkursach zespół 5/6, czy też MAD in Poland. Zaś na straganach będzie można zakupić kociewskie jadło, rękodzieło, czy też ciekawe, lokalne wydawnictwa – podkreśla Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Ostatnim elementem Święta Kociewia jest wystawa artystyczna połączona z koncertem Kociewie ART. Już od 30 lipca, w Nadbałtyckim Centrum Kultury można podziwiać obrazy i zdjęcia kociewskich twórców: Pawła Tadeusza Galińskiego, Urszuli Kulczyk, Michała Majewskiego oraz Krzysztofa Rudka. Finisaż wystawy uświetni występ muzyczny. Wystawę przygotowały instytucje: Fabryka Sztuk, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, 24B – Autorska Galeria Sztuki.

– Kociewie ART to najmłodsza część Święta Kociewia. Podczas wystawy można zobaczyć współczesne podejście artystów do sztuki, jak również szeroko pojętego regionalizmu. Na finisażu wystawy w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej będzie można porozmawiać z twórcami, jak również wysłuchać koncertu artystycznego zespołu 5/6 – mówi Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

Święto Kociewia już 6 sierpnia na Jarmarku św. Dominika. Organizatorzy: Powiat Starogardzki, Powiat Świecki, Powiat Tczewski, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, Lokalne Grupy Działania: „Chata Kociewia”, „Gminy Powiatu Świeckiego”, „Wstęga Kociewia” oraz Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zapraszają do wspólnego świętowania na ulicach Gdańska!

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

  • Grali dla mistrza

    Jak co roku w przed ostatni weekend sierpnia pasjonaci tenisa zjechali się do Starogardu Gdańskiego, aby wziąć udział w XXVIII Międzynarodowym Turnieju Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby. Blisko 70...
  • Przejęli ponad 3 kilogramy narkotyków

    Kryminalni ze Starogardu Gdańskiego realizując czynności w sprawie narkotykowej, zabezpieczyli ponad 3 kilogramy środków odurzających. Funkcjonariusze zatrzymali również 38-letniego mieszkańca Kociewia, do którego należały zabronione w Polsce środki. Podjęta...
  • Najlepsze maturzystki

    Martyna Buda, Maria Jankowska i Paulina Kowalska to najlepsze tegoroczne maturzystki w Starogardzie Gdańskim. W dowód uznania za rewelacyjne wyniki egzaminu dojrzałości Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Maturzystki...
  • Powstanie pisany pomnik starogardzkiego futbolu

    Historia starogardzkiej piłki nożnej jest bardzo bogata, obfitująca w szereg sukcesów. Największa postacią jest niewątpliwie Kazimierz Deyna, jednak w historii tej dyscypliny sportu ważne role odgrywali także inni piłkarze,...