Gmina Starogard Gdański z szacunkiem i należytą dbałością podchodzi do pamięci i reliktów przeszłości. Przykładem może kościół św. Barbary w Kokoszkowach. To unikatowa budowla w skali Pomorza.
– Dzisiaj znana nam bryła kościoła została wybudowana z kamienia i cegły przez Zakon Joannitów w XIV wieku i zastąpiła wcześniejszą, drewnianą świątynię. Tym samym nadając kościołowi charakterystyczny dla zakonu charakter. To jedyna zachowana świątynia joannicka na Pomorzu – wyjaśnia ks. Marek Błażejczyk, proboszcz parafii św. Barbary.
Kościół w Kokoszkowach oraz jego wnętrza są unikatowe. Mają około 700 lat i niespotykany charakter. O ich uroku decyduje min. materiał i sposób wykonania. Nierówne kamienne ściany przenoszą nas w czasy średniowiecza i są świadectwem długiej historii i tradycji chrześcijaństwa na tych terenach.Na dekorację malarską ścian składają się różne średniowieczne motywy. Jednym z nich są tzw. Zacheuszki – równoramienne krzyże wpisane w okręgi z motywami roślinnymi. Symbolizują one życie wybijające z krzyża. Malowane były w miejscachnamaszczonych przez biskupa podczas konsekracji kościoła.
Będąc w kościele warto zwrócić uwagę na dekoracyjne kasetony, wypełniające nierówne ściany kościoła. Tworzą one przestrzenny, malowany mur, otaczający prezbiterium a jednocześnie pozwala na swoiste „wyrównanie” powierzchni. Rozwiązanie to jest znane, m.in. z włoskiej architektury a na Pomorze trafiło wraz z braćmi zakonnymi. – Główne prace konserwatorskie zakończyliśmy. Usunięto liczne warstwy wtórne. Samych warstw farby było aż 27. Wzmocniliśmy strukturę murów, podklejone zostały odspojenia tynków a relikty oryginalnych warstw zostały odpowiednio wyeksponowane – relacjonuje ks. proboszcz.
Prace przy malowidłach wykonywał w latach 2017-2020 zespół konserwatorski z Torunia związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a nadzór nad pracami pełni Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Jak dodaje proboszcz, Kościół św. Barbary nie ujawnił jeszcze wszystkich swoich tajemnic. Nad łukiem prowadzącym do prezbiterium odkryto fragment średniowiecznego malowidła. Na razie jednak nie wiadomo, co przedstawia.
Polichromie to nie jedyne zabytki tego miejsca. Obok nich jednym z najstarszych artefaktów jest XIV-wieczna kropielnica oraz najstarsze na Kociewiu mechaniczne organy z 1859 roku, barokowy ołtarz główny Św. Barbary z XVII w. i 2 rokokowe ołtarze boczne z przełomu XVII/XVIII w.
Tak szeroko zakrojone prace konserwatorskie byłyby nie możliwe bez wsparcia Samorządów Pomorza. Gmina Starogard Gdański od lat wspiera działania opiekuńcze i naprawcze w ramach „Programu opieki nad zabytkami dla Gminy Starogard Gdański na lata 2020-2023”.W obecnym roku Rada Gminy przyjęła uchwałę udzielającą wsparcia finansowego kościołowi w Kokoszkowach, przyczyniając się do zachowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.