Pielęgniarki i położne otrzymały z rąk wiceprzewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku Marzeny Olszewskiej-Fryc odznaczenia „Złoty Czepek” i Dyplomy Uznania. „Złoty Czepek” to wyjątkowa nagroda, którą można otrzymać tylko raz w życiu zawodowym, przyznawana jest pielęgniarkom zasłużonym w pracy w służbie zdrowia oraz na rzecz środowiska pielęgniarskiego.
Ktoś kiedyś bardzo pięknie powiedział, że pielęgniarki towarzyszą człowiekowi od chwili jego narodzin, aż po śmierć. Spotykamy je przecież w ośrodkach zdrowia, w szpitalnych salach, na blokach operacyjnych, na oddziałach położniczych, w szkołach, w zakładach opiekuńczo – leczniczych, hospicjach, sanatoriach, a gdy zajdzie taka potrzeba, również w domu chorego. Pielęgniarka musi być cierpliwa, współczująca, pogodna… I taka jest.
Dziś podczas ważnej uroczystości wręczone zostały odznaczenia „Złote Czepki” oraz dyplomy uznania dla wyróżnionych Pań. „Złoty Czepek” to wyjątkowa nagroda, którą można otrzymać tylko raz w życiu zawodowym, przyznawana jest pielęgniarkom i położnym zasłużonym w pracy w służbie zdrowia oraz na rzecz środowiska pielęgniarskiego.
– Takim zwieńczeniem współpracy z samorządem pielęgniarskim jest coroczna uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Już po raz kolejny uroczystość, na której Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych wręcza paniom najwyższe wyróżnienie „Złoty Czepek”, odbywa się w Starostwie Powiatowym. To wielki dzień dla pań pielęgniarek i położnych, ale też zasłużona nagroda za ich ciężki trud codziennej pracy.
– Jest to nagroda za bardzo dobrą pracę – zauważa Marzena Olszewska-Fryc, wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. – O tę nagrodę zazwyczaj wnioskuje pracodawca, następnie zbiera się kapituła, która sprawdza wszystkie wnioski. Jest nam niezmiernie miło, że możemy wręczać nagrody i wyróżnienia. Są one za długoletnią, sumienną i etyczną pracę.
– „Złote Czepki” oraz wyróżnienia to cenny dowód uznania – przyznaje Wioleta Pawłowska, naczelna pielęgniarka w Kociewskim Centrum Zdrowia. – Jest to prestiżowa nagroda. Pielęgniarka i położna to z pewnością jeden z trudniejszych zawodów. Wymagający bowiem specjalistycznej wiedzy, konkretnych umiejętności, psychicznej i fizycznej odporności, a także – a może przede wszystkim – czystej, ludzkiej życzliwości.
– Aby otrzymać wyróżnienie trzeba dobrze wykonywać swoją pracę – nie kryje Brygida Szulc – Glinkowska, pielęgniarka oddziału okulistycznego KCZ. – Idąc do szkoły pielęgniarskiej, trzeba wiedzieć, po co się tam idzie i że ten zawód ma być wykonywany do emerytury.
– Praca pielęgniarki oznacza solidną, ciężką pracę i poświęcenie dla zakładu pracy – przyznaje Elżbieta Flissikowska, kierownik bloku operacyjnego w KCZ. – Trzeba tę pracę po prostu lubić.
Praca pielęgniarki to wiele wyrzeczeń, to dostosowanie życia całej rodziny do zmiennego trybu pracy. Odpowiedzialność, którą ponoszą osoby pracujące w tym wymagającym zawodzie, nieustannie wzrasta.
– Panie pielęgniarki i położne są filarem systemu państwowej służby zdrowia, a szczególnie tej jego części, która nazywa się szpitalnictwem – podkreśla Adama Magiełka, prezes Kociewskiego Centrum Zdrowia. – Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek oddziału szpitalnego, który by nie dysponował odpowiednią liczbą wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego. Od pań pielęgniarek i położnych wymaga się wysokich kwalifikacji zawodowych, które na dodatek trzeba systematycznie uzupełniać i pogłębiać.
„Złoty Czepek” otrzymały:
– Elżbieta Flissikowska (blok operacyjny – KCZ)
– Brygida Szulc-Glinkowska (oddział okulistyczny – KCZ)
– Helena Dawicka (oddział ginekologiczno-położniczy – KCZ)
– Ewa Ciesielska (oddział kardiologiczny – KCZ)
– Danuta Bonda (oddział chirurgii ogólnej – KCZ)
– Celina Pająk – Dom Pomocy Społecznej w Szpęgawsku
– Beata Waśniewska – Dom Pomocy Społecznej w Szpęgawsku
Wyróżnienia wręczone zostały: Małgorzacie Kłos (oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu), Grażynie Knuth (oddział neonatologii), Lucynie Światczyńskiej (blok operacyjny), Danucie Januszewskiej (oddział chorób wewnętrznych), Beacie Klaman (oddział okulistyczny), Katarzynie Dąbrowskiej-Szambowskiej(oddział chirurgii ogólnej), Alicji Flaga (szpitalny oddział ratunkowy) i Annie Stormowskiej (neurologia z pododdziałem udarowym).
Wszystkim Paniom serdecznie gratulujemy.