Wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu zwolnił. Na koniec października było ich 42,8 tys., a to oznacza że od końca sierpnia przybyło ich 600.
Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w Oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku. obcokrajowcy to obywatele aż 133 państw. Ponad 3/4 z nich stanowią obywatele Ukrainy, których jest 33 tys. Drugą grupę stanowi blisko 2,6 tys. obywateli Białorusi. Kolejni są posiadacze paszportów: Rosji (872), Gruzji (687) i Mołdawii (658). Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych jest u nas m.in. po jednym obywatelu Burundi, Gwatemali. Laosu czy Watykanu.
Co ważne wzrasta liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę. Na koniec ubiegłego roku było ich prawie 15,6 tys., a obecnie jest ich blisko 20,2 tys. Mniej więcej stała jest liczba prowadzących własną działalność gospodarczą, która nieznacznie przekracza tysiąc Wynika z tego, że ubywa zatrudnionych na innego rodzaju oskładkowanych rodzajach umów, np. zleceniu.
Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących na Pomorzu może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach.
Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.
Warto podkreślić, że im więcej jest ubezpieczonych, płacących składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji naszego system ubezpieczeń. Legalnie zatrudnieni obywatel innych państw odprowadzający składki wpływają pozytywnie na kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.