Grupa inicjatywna na rzecz budowy hospicjum pracuje nad ustaleniem lokalizacji przyszłej placówki. Wszystko wskazuje na to, że hospicjum powstanie na terenie przy ul. Jaskółczej w sąsiedztwie kocborowskiego szpitala.
O budowie hospicjum mówi się w mieście od lat. W ubiegłym roku prezydent miasta wznowił temat i zainicjował dyskusję w sprawie budowy hospicjum w Starogardzie. Powołał dwuosobowy zespół, który zbadał wszystkie jej aspekty, zarówno pod względem prawnym, medycznym, jak i finansowym. Na spotkaniu 14 marca wybrano dwunastoosobową grupę inicjatywną. Szacuje się, że budowa hospicjum wyniesie kilka milionów a utrzymanie to ok. 2 mln zł rocznie.
Miasto zadeklarowało konkretną pomoc na sam start, bo zamierza przekazać działkę pod budowę hospicjum oraz sfinansować opracowanie dokumentacji technicznej tego obiektu (koszt. 50-100 tys. zł.)
Pod uwagę bierze się 6 lokalizacji, a więc tereny przy Kociewskim Centrum Zdrowia, ul. Skarszewskiej (vis a vis cmentarza), ul. Derdowskiego, ul. Rolnej oraz dwie działki przy ul. Jaskółczej należące do Parafii św. Mateusza i wojewody pomorskiego. Tereny przy ul Jaskółczej wydają się być najlepszym miejscem na budowę hospicjum. W tym przypadku miasto zamierza w zamian oddać swoje tereny. Dwa tygodnie po świętach grupa inicjatywna ma przeprowadzić wizję lokalną a następnie podmiot i koordynatora, który ma się zająć realizacją projektu.
Skład grupy inicjatywnej:
- Janusz Stankowiak – prezydent miasta
- Kazimierz Chyła – Starosta Starogardzki
- Anita Galant – wójt Gminy Smętowo Graniczne
- Dorota Dorau – prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej”
- ksiądz dziekan Józef Pick
- ksiądz proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego Grzegorz Weis
- Janina Lubawska
- Małgorzata Grzecznowska
- Andżelika Piątkowska
- Achilles Gałązka
- Urszula Ossowska – dyrektor MOPS
- Patrycja Dziewiątkowska-Dudek – pełnomocnik prezydenta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień
- Jarosław Czyżewski – przewodniczący Rady Miasta