Starogardzcy policjanci podsumowali zgłoszenia internautów odnotowane na krajowej mapie zagrożeń w 2017 roku. Goście oraz mieszkańcy powiatu starogardzkiego zaznaczyli łącznie 915 miejsc, w których ich zdaniem dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. Policjanci korzystają z tych informacji i codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują zagrożenia.
Na przestrzeni 2017 roku starogardzcy policjanci odnotowali na terenie swojego powiatu 915 zgłoszeń, które zostały naniesione przez internautów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Część z zaznaczonych na mapie miejsc pokrywała się i dotyczyła tych samych nieprawidłowości. Wspomniana aplikacja od momentu jej uruchomienia cieszy się bardzo dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy funkcjonariusze mogą skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas.
Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych w minionym roku przez internautów na terenie powiatu starogardzkiego zaliczyć można przekraczanie dozwolonej prędkości – 542 zgłoszenia oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych -171 zgłoszeń. Zagrożenia te stanowiły blisko 75,9 % wszystkich otrzymanych sygnałów. W dalszej kolejności internauci wskazywali miejsca, w których dochodzi do nieprawidłowego parkowania pojazdów – 94 zgłoszenia oraz sygnalizowali występowanie niewłaściwej infrastruktury drogowej – 29 zgłoszeń.
W 2017 roku przewagę zgłoszeń stanowiły nieprawidłowości w zakresie ruchu drogowego i dotyczyły głównie kierujących, którzy nie stosowali się do znaków drogowych i przekraczali obowiązujące ograniczenia prędkości. Ich weryfikacją zajmowali się funkcjonariusze ze starogardzkiej drogówki. Najczęściej interweniowali oni na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Czarna Woda, gdzie internauci sygnalizowali na KMZB częste przekraczanie dozwolonej prędkości. Mundurowi odnotowali w tej miejscowości blisko 300 tego typu zgłoszeń. Kierowani w ten rejon Policjanci, za popełnianie wspomnianego wykroczenia nałożyli 149 mandatów karnych, skierowali do sądu 5 wniosków o ukaranie oraz pouczyli 5 kierujących.
Na przestrzeni całego minionego roku policjanci sprawdzili każde naniesione na mapę zgłoszenie. Na 915 wszystkich otrzymanych sygnałów policjanci potwierdzili 476 miejsc, które zostały objęte nadzorem w celu wyrugowania zagrożeń oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Funkcjonariusze zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Policjanci proszą o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.