Właśnie weszła życie ustawa o asystentach medycznych, którzy będą mogli m. in. wystawiać e-ZLA.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują od początku 2016 r., jednak od 1 grudnia definitywnie zastąpią dobrze znane „zielone druczki”. To duża i pozytywna zmiana. Wystawienie elektronicznego zwolnienia zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Większość niezbędnych danych podstawia się automatycznie, a pacjenci nie muszą dokumentu do ZUS ani do pracodawcy, ponieważ trafi tam on elektronicznie. Dokumenty te również są archiwizowane cyfrowo. Oznacza to więc ograniczenie zbędnej biurokracji. Żeby zoptymalizować pracę lekarzy wprowadzono funkcję asystenta medycznego. Będzie on mógł m. in. wystawiać e-ZLA. Lekarz może upoważnić osobę wykonującą zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych np. pielęgniarkę, ratownika medycznego bądź sekretarkę medyczną do wystawienia e-ZLA w swoim imieniu.
Dane osób upoważnionych do wystawiania e-zwolnień w imieniu lekarza znajdą się w Rejestrze Asystentów Medycznych. Następnie będą przekazywane do ZUS w celu weryfikacji, czy asystent posiada profil na PUE ZUS, który jest niezbędny do wystawienia zwolnienia. Jeśli nie posiada takiego profilu, będzie musiał go założyć. Nadal to lekarz będzie decydował o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny będzie mógł wprowadzić dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisać. Upoważnienie dla asystenta może być wystawione na nie dłużej niż 12 miesięcy. Później można udzielać kolejnych upoważnień, także na okresy do 12 miesięcy. Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może być cofnięte w każdej chwili.
W związku ze zmianami pomorskie odziały ZUS przygotowały cykl szkoleń skierowanych właśnie do tej grupy. Szczegółowe informacje i harmonogram można znaleźć na stronie www.zus.pl w zakładce Wydarzenia i szkolenia.