Już w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”

Gdańskie święto muzyki Mozarta to spora dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. 7 festiwalowych dni, około 200 artystów, 13 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenografii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i...
Gdańskie święto muzyki Mozarta to spora dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. 7 festiwalowych dni, około 200 artystów, 13 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenografii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu Uphagena. Impreza potrwa od 19 do 25 sierpnia. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana” po raz pierwszy zostanie zaprezentowany poza Gdańskiem. W dniach 21-23 sierpnia wybrani artyści festiwalowi zaprezentują się w Starogardzie Gdańskim.

Program:
21 sierpnia (wtorek) godz. 19:00, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim – recital Yuko Kawai, finalistki XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zachwycającej niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry.

22 sierpnia (środa) godz. 19:00, Starogardzkie Centrum Kultury – The ThreeX – Dwoje skrzypiec i fortepian, wyszukany humor i instrumentalna wirtuozeria – tych kilka słów najlepiej charakteryzuje młodych muzyków Wiednia.

23 sierpnia (czwartek) godz. 19:00, Starogardzkie Centrum Kultury – Otar Magradze Jazz Band, artyści z Gruzji, którzy interpretują Mozarta grając połączenie jazzu i kaukaskiej muzyki ludowej.

Organizatorzy wydarzenia w Starogardzie Gd.:
Starogardzkie Centrum Kultury
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej

Patronem koncertów jest Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Trzynasta edycja Festiwalu przypada w roku jubileuszu 40-lecia organizatora wydarzenia – Polskiego Chóru Kameralnego. Idea Festiwalu przez wszystkie lata pozostaje niezmienna – promować muzykę klasyczną poprzez prezentację schedy po Mistrzu z Salzburga w różnorodnej stylistyce, ale zawsze na najwyższym poziomie artystycznym.

 

YUKO KAWAI

Jako pierwsza zaprezentowała światowe prawykonanie Koncertu fortepianowego e-moll i Koncertu Finałowego f-moll Chopina w wersji na fortepian solo według Wydania Narodowego. Od 2001 r. kontynuuje historyczny projekt Chopinissimo (seria recitali wszystkich dzieł Chopina w oparciu o Wydanie Narodowe).

Yuko Kawai prowadzi intensywną działalność koncertową, występuje m.in. w Filharmonii Narodowej, Tokyo Opera City Takemitsu Memorial, Hamarikyu Asahi Hall, Suntory Hall. W 2010 r. odbyła tournée po Japonii z Kwartetem Filharmonii Warszawskiej, podczas którego wykonywała Koncerty fortepianowe Chopina. W tym samym roku wystąpiła w cyklu programu telewizyjnego pt. Yuko Kawai talks about Chopin National Edition (vol.1-13) dla Classica Japan TV. W 2011 r. program ten otrzymał prestiżową nagrodę The 1st Satellite Broadcasting Association Award.

Urodziła się w Nagoi w japonii. Gra na fortepianie od piątego roku życia. Uczyła się w Okazaki w prefekturze Aichi. W trakcie studiów podyplomowych została zauważona przez przebywającego wówczas w Japonii prof. Jana Ekiera. Rezultatem spotkania był przyjazd pianistki do Polski w 1991 roku, kontynuacja studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Ekiera i uzyskanie dyplomu tej uczelni w 1994 roku.

Dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni Platz, Imagine oraz BeArTon. Jej utrwalone na płytach interpretacje muzyki Chopina są wysoko cenione, m.in. japoński miesięcznik muzyczny „Chopin” uznał jej nagranie Sonaty h-moll Chopina (album BeArTon-u Lento… i inne utwory) za jedną z najlepszych zarejestrowanych fonograficznie interpretacji tego utworu, a japoński miesięcznik „Record Art” bardzo wysoko ocenił jej wszystkie dotychczasowo wydane pyty. („Śmiało można uznać, że liryzm przenikający jej pełną śpiewności grę godny jest Lipattiego”- „The Art of Records”, 2008).

W 2008 r. Yuko Kawai wykonała w Nagoya oraz w Anjo cykl recitali obejmujący wszystkie sonaty Mozarta. W 2009 r. odbyło się z jej udziałem japońskie prawykonanie Koncertu fortepianowego As-dur op.127 F. Kalkbrennera.


OTAR MAGRADZE

 

Urodził się w 1954. Na pianinie gra od 7 roku życia. Edukację muzyczną rozpoczął w Centralnej Szkole Muzycznej w Tbilisi, znanej jako Dziesięciolatka Talentów (1968-1972), i kontynuował w Konserwatorium w Tbilisi, w klasie fortepianu.
Otar Magradze gra jazz na profesjonalnym poziomie od 1977 r. Koncertuje od 1981 r., odnosząc sukcesy na krajowych i międzynarodowych festiwalach jazzowych. Występował m.in. we Francji, w Niemczech, Polsce, Estonii, Rosji, Armenii, Chinach, na Litwie i Ukrainie. Jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowych koncertów jazzowych w Tbilisi.

Pod koniec lat osiemdziesiątych stał się jednym z pierwszym muzyków jazzowych w Gruzji, który wykonywał gatunek znany jako etno-jazz. Poza graniem standardów jazzowych łączy utwory różnych gruzińskich kompozytorów z tradycyjną muzyką etniczno-folkową. Jest również autorem etno-jazzowych kompozycji, wykonywanych nie tylko przez jego zespół, ale też innych muzyków w Gruzji i poza jej granicami.
Jako lider własnego zespołu jazzowego koncertował ze światowej klasy muzykami jazzowymi, takimi jak Bob Mintzer, Billy Cobham, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak, Chaka Khan, Roland Hanna, Jean-Luc Ponty, William Lecomte, Benny Golson i wieloma innymi. Od wielu lat gra również w słynnym Tbilisi Big Band.

Wydał dwa autorskie albumy: After the Rain i Otar Magradze & Tbilisi Jazz Quartet’s Muslim Square.


THE THREEX 

 

W skład zespołu, który działa nieprzerwanie od 15 lat, wchodzą muzycy pochodzący z Bielska-Białej: Krzysztof Kokoszewski, Jacek Obstarczyk, Jacek Stolarczyk – absolwenci renomowanego Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Są oni laureatami wielu międzynarodowych konkursów, stypendystami programów Kärntner Kultur, Thomastik Infeld Vienna, Wolfgang Boesch Privatstiftung oraz miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury, a także członkami International Yehudi Menuhin Foundation. Mimo młodego wieku współpracują z największymi nazwiskami branży muzycznej, takimi jak Aleksey Igudesman, Hyung-ki Joo, Zoltan Kiss czy Adam Rapa.

W przeciągu 15 lat istnienia trio występowało ponad 220 razy, odwiedzając 15 krajów

w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Było oklaskiwane w takich salach jak m. in. Izumi Hall Osaka, Shanghai Symphony Orchestra Hall, Toppan Hall Tokio, sala kameralna NOSPR w Katowicach oraz Gläserner Saal słynnego wiedeńskiego Musikverein. W 2016 zadebiutowało w Azji odbywając 3 trasykoncertowe: w Indiach, Chinach i Japonii. Występowało na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. Canterbury Festival (Wielka Brytania), Festival Internacional Chiloé Concertante (Chile), Stellar Future Festival (Chiny), Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun and Classic (Nowy Sącz). Koncertowało również z towarzyszeniem takich orkiestr jak Capella Bydgostiensis, Camerata Polonia, Bielska Orkiestra Festiwalowa, pod dyrekcją takich dyrygentów jak Mirosław Jacek Błaszczyk, José Maria Florêncio oraz Sławomir Chrzanowski.

The ThreeX należy do światowej czołówki zespołów kameralnych tego typu, czego dowodem jest zdobycie złotego medalu na prestiżowym Osaka International Chamber Music Competition and Festa 2014 w Japonii.Trio ma w swojej dyskografii dwie płyty CD – Das kleine Wien Trio 1 (2009) i The ThreeX Unchained (2014) oraz DVD z programem Mindbowing (2015), a także nagrania telewizyjne dla TVP2 (2015), Nippon TV (2016) oraz YomiuriTV (2016). Zespół jest również pomysłodawcą i organizatorem odbywającego się w Bielsku-Białej Festiwalu Muzyki Crossover, którego pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2016 roku.

W 2017 roku zespół otrzymał Ikara – nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

  • Grali dla mistrza

    Jak co roku w przed ostatni weekend sierpnia pasjonaci tenisa zjechali się do Starogardu Gdańskiego, aby wziąć udział w XXVIII Międzynarodowym Turnieju Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby. Blisko 70...
  • Przejęli ponad 3 kilogramy narkotyków

    Kryminalni ze Starogardu Gdańskiego realizując czynności w sprawie narkotykowej, zabezpieczyli ponad 3 kilogramy środków odurzających. Funkcjonariusze zatrzymali również 38-letniego mieszkańca Kociewia, do którego należały zabronione w Polsce środki. Podjęta...
  • Najlepsze maturzystki

    Martyna Buda, Maria Jankowska i Paulina Kowalska to najlepsze tegoroczne maturzystki w Starogardzie Gdańskim. W dowód uznania za rewelacyjne wyniki egzaminu dojrzałości Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Maturzystki...
  • Powstanie pisany pomnik starogardzkiego futbolu

    Historia starogardzkiej piłki nożnej jest bardzo bogata, obfitująca w szereg sukcesów. Największa postacią jest niewątpliwie Kazimierz Deyna, jednak w historii tej dyscypliny sportu ważne role odgrywali także inni piłkarze,...