Pielęgniarki i położne z Kociewskiego Centrum Zdrowia otrzymały dziś z rąk Przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku Anny Czarneckiej odznaczenia „Złoty Czepek” i Dyplomy Uznania. „Złoty Czepek” to wyjątkowa nagroda, którą można otrzymać tylko raz w życiu zawodowym, przyznawana jest pielęgniarkom zasłużonym w pracy w służbie zdrowia oraz na rzecz środowiska pielęgniarskiego.
Pielęgniarki są najbliżej chorych w trakcie ich pobytu w szpitalu czy przychodni. Opiekują się, służą radą, pocieszają w trudnych chwilach. – Pielęgniarka i Położna to z pewnością jeden z trudniejszych zawodów. Wymagający bowiem specjalistycznej wiedzy, konkretnych umiejętności, psychicznej i fizycznej odporności, a także – a może przede wszystkim – czystej, ludzkiej życzliwości – mówi Adam Magiełka, Prezes Zarządu Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. – Praca pielęgniarki to wiele wyrzeczeń, to dostosowanie życia całej rodziny do zmiennego trybu pracy. Odpowiedzialność, którą ponoszą osoby pracujące w tym wymagającym zawodzie nieustannie wzrasta. Wszystkim pielęgniarkom i położnym dziękuję za pełną zaangażowania pracę, tak wysoko ocenianą przez naszych Pacjentów. Życzę wytrwałości, radości, zawodowych sukcesów i dużo zdrowia.
-12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Z tej okazji osoby szczególnie zasłużone zostają przez swoje gremium wyróżnione. Dzisiaj mamy okazję kolejny raz gościć tą uroczystość w murach Starostwa Powiatowego – powiedział Patryk Gabriel Członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego.
– To że w ten sposób czcimy święto pielęgniarek i położnych dowodzi tego jak bardzo cenimy Państwa codzienną pracę – podkreślił Starosta Starogardzki Leszek Burczyk – Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Życzę, aby w przyszłości otrzymały Panie najwyższe odznaczenie pielęgniarskie Nightingale we Florencji.
Laureatkom wręczono wpinki w postaci złotych czepków oraz dyplomy uznania. Wyróżnienia te co roku przyznaje Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych na wniosek szpitala.
– Chciałam podziękować Panu Staroście, że wraz ze swoim zespołem tworzy bohaterskie starostwo – przyznaje Anna Czarnecka, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. – Nie dość, że wzięli Państwo na swoje ramiona szpital, nie pozbyliście się Państwo jako starostwo szpitala, a tak się niestety dzieje w Polsce, gdyż bardzo trudno zarządza się placówką medyczną to ponadto inwestujecie w szpital. Dziękuję, że pomimo wielu innych zadań i inwestycji, pochylił się Pan nad losem osób chorych i inwestycja jest naprawdę imponująca, chyba jedna z największych w Polsce.
Złote czepki otrzymały: Joanna Grabowska – Kraśniewska, Marzena Piaskowska, Danuta Necel, Lidia Trzos, Dorota Stępniak, Maria Jolanta Wotkowska, Anna Dąbrowska.
Dyplom uznania otrzymały: Justyna Jelińska, Janina Świeczkowska, Halina Tuszkowska, Izabela Kasprzak, Izabela Bona, Jolanta Pilacka, Hanna Szczygielska, Barbara Króll, Mirosława, Maria Szymula, Danuta Dragun.
Laureatki „Złotych Czepków” o zawodzie pielęgniarki, dzisiejszym wyróżnieniu i o tym dlaczego wybrały pielęgniarstwo:
– Interesowała mnie praca z ludźmi, pokonywanie bezradności i ograniczeń jakie stwarza choroba i niepełnosprawność – mówi Danuta Necel, pielęgniarka z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. – Jesteśmy z racji zawodu związane z fragmentem życia człowieka. Każdy pacjent ma w sobie coś wyjątkowego, a każda sytuacja uczy pokory i pokazuje jak wiele nauki jeszcze przed nami.
– Gdyby określić w paru słowach pielęgniarstwo to byłyby to: pasja, uczciwość, odpowiedzialność i empatia – wylicza Joanna Grabowska – Kraśniewska, Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. – Złoty Czepek to dla mnie ogromne wyróżnienie i nagroda za dotychczasową pracę.
– Praca w zawodzie położnej to dla mnie ogromne wyzwane i możliwość niesienia pomocy kobiecie w różnych chwilach jej życia – przyznaje Marzena Piaskowska, Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno – Położniczego. – Pamiętam wiele sytuacji, ale najbardziej utkwił mi w pamięci dzień, kiedy w szkole położnych zobaczyłam pierwszy raz poród – łzy i szczęście matki, a ja płakałam razem z nią – wtedy byłam pewna, że to jest to co chcę robić w życiu.
– Wybrałam ten zawód, ponieważ chciałam robić w życiu coś co jest trudne, ciekawe i ma znaczenie – mówi Lidia Trzos, pielęgniarka z Oddziału Kardiologicznego. – Złoty Czepek to najpiękniejsza nagroda za pracę w zawodzie na rzecz drugiego człowieka.
– Złoty Czepek to dla mnie zaszczyt i docenienie mojej pracy – przyznaje Dorota Stępniak, pielęgniarka z Oddziału Kardiologicznego.
– Decyzję o wyborze zawodu pomógł mi podjąć mój tata, za co jestem mu do dzisiaj wdzięczna – wyznaje Maria Jolanta Wotkowska, Pielęgniarka Oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – Złoty Czepek to najważniejsze uhonorowanie pracy pielęgniarki i położnej.