Niska emisja to poważny problem wielu polskich miast. W Starogardzie stan powietrza oceniany jest jako niezadowalający. Jakie działania należy podjąć, by poprawić jego jakość i co zrobić, aby zachęcić mieszkańców do praktykowania postaw ekologicznych? Przyjdź i dowiedz się. Prezydent miasta zaprasza na debatę społeczną na temat poprawy jakości powietrza w mieście.
– Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem – właśnie dlatego powinniśmy podejmować działania, mające na celu poprawę jego jakości – mówi Sebastian Brauer – koordynator akcji „Czyste powietrze” w Starogardzie Gdańskim. – Gmina od lat walczy z niską emisją i zabiega o zmniejszenie ilości wydzielanych do powietrza spalin oraz szkodliwych pyłów. Jednak te i inne działania są niewystarczające, aby skutecznie rozbudzić świadomość społeczną oraz potrzebę propagowania proekologicznych zachowań. Potrzebne są dodatkowe środki i pomysły na to, aby definitywnie powiedzieć smogowi „stop” – dodaje.
Odpowiedzi na pytania, jakie należy podjąć działania w celu poprawy jakości powietrza w Starogardzie i co zrobić, aby zachęcić mieszkańców do praktykowania postaw ekologicznych, szukać będą uczestnicy debaty społecznej. Spotkanie pn. „Jakość powietrza atmosferycznego w Starogardzie Gdańskim – stan obecny i przeciwdziałanie jego zanieczyszczeniu” odbędzie się 1 lutego 2018 roku o godz. 16:00 w Starogardzkim Centrum Kultury.
Celem spotkania ma być wypracowanie strategii działań w walce z negatywnym oddziaływania zanieczyszczeń pochodzących z powietrza atmosferycznego, na które narażeni są mieszkańcy Starogardu Gdańskiego.
Ramowy program debaty:
1. Powitanie.
2. Omówienie aktualnego stanu powietrza atmosferycznego w Starogardzie Gdańskim oraz przedstawienie działań dotychczas podjętych przez Gminę Miejską Starogard Gdański na rzecz poprawy jakości powietrza.
3. Wystąpienie przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.
4. Prezentacja działań w zakresie ochrony powietrza prowadzonych przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.
5. Perspektywy rozwoju gazowych i ciepłowniczych sieci przesyłowych jako element walki ze smogiem.
6. Planowane działania i omówienie dostępnych środków zaradczych w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza atmosferycznego.
7. Monitorowanie stanu powietrza atmosferycznego oraz informowanie mieszkańców o jakości powietrza.
8. Edukacja ekologiczna mieszkańców jako metoda przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza.
9. Dyskusja.
10. Zakończenie debaty.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami władz miasta, urzędnikami samorządowymi odpowiedzialnymi za ochronę środowiska, radnymi, gestorami sieci, instytucjami specjalizującymi się w tematyce powietrza oraz zainteresowanymi mieszkańcami.