Jak prawidłowo myć ręce żeby pozbyć się bakterii ? To już dokładnie wiedzą dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gdańskim, dla których przeprowadziliśmy zajęcia z użyciem „skrzynki prawdy”.
15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk. Został on ustanowiony przez ONZ, by propagować regularne i prawidłowe wykonywanie czynności higienicznych. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że aż 70 procent zakażeń układu pokarmowego wywoływane jest przez drobnoustroje przenoszone na brudnych dłoniach. A bakterii na ludzkiej skórze nie brakuje – szacuje się, że na rękach jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Regularne mycie rąk to najważniejszy zabieg higieniczny przeciwdziałający rozprzestrzenianiu się bakterii i innych zarazków, które mogą wywoływać rozstrój żołądka, przeziębienie, grypę i inne poważne problemy ze zdrowiem.
Higiena rąk wydaje się bardzo prostą i oczywistą czynnością, ale to tylko pozory. Dlatego tak ważna jest edukacja od młodszych lat. Wiek przedszkolny i wczesno-szkolny jest idealny do nabierania prawidłowych nawyków związanych z myciem rąk. Celem spotkania, zorganizowanego wspólnie z firmą BBraun było nauczenie prawidłowej techniki i uzasadnienie kiedy i dlaczego należy myć ręce.
– Firma BBraun wyznaje zasadę „Dzielenia się wiedzą” a tego typu akcje pod patronatem szpitala wpisują się idealnie w motto firmy. Poza teorią przeprowadziliśmy warsztaty z wykorzystaniem najnowszych narzędzi firmy BBraun w postaci boxu (lampy) z promieniowaniem ultrafioletowym i specjalistycznego środka pokazującego czy prawidłowo i skutecznie myjemy ręce – mówi Jacek Pietkiewicz z firmy BBraun. Tzw. „skrzynka prawdy” wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród naszych słuchaczy. Każdy chciał poddać się próbie i sprawdzić jak dokładnie myje ręce. Tego typu działania będę procentować w przyszłości zdrowszym i bardziej świadomym społeczeństwem. Oby więcej takich akcji i nie tylko dla „najmłodszych” – dodaje Jacek Pietkiewicz.
Kiedy myć ręce?Kiedy myć ręce?
- po wejściu i przed wyjściem z miejsca pracy
- po wyjściu z toalety
- po wykonaniu prac porządkowych i czystościowych
- przed spożywaniem posiłku
- przed przystąpieniem do pielęgnacji dzieci i chorych
- po zakończeniu czynności pielęgnacyjnych (higienicznych)
- przed karmieniem dzieci i chorych
- po każdorazowym kontakcie z ziemią
- po każdorazowym kontakcie z ziemią
- po kontakcie z krwią, wydalinami lub wydzielinami
- po podaniu ręki dużej liczbie osób
- po kontakcie ze zwierzętami.
Jak prawidłowo myć ręce?Jak prawidłowo myć ręce?
1. Nanieś odpowiednią ilość środka do czyszczenia bądź mydła.
2. Pocieraj o siebie wewnętrznymi stronami dłoni oraz ich grzbietami.
3. Czyść boczne strony palców pocierając złożonymi dłońmi z rozszerzonymi palcami.
4. Pocieraj wnętrzem jednej dłoni o grzbiet drugiej a następnie zmień rękę.
5. Pod zgiętymi palcami dłoni pocieramy palcami górną powierzchnie palców.
6. Ściśnij kciuk dłoni i wykonuj obrotowe ruchy wokół kciuka a następnie zmień rękę.
7. Pocieraj okrężnie opuszkami jednej dłoni o wnętrze drugiej następnie zmień rękę.