Podczas tegorocznego Dnia Serca w stanowisku KCZ wykonano ok. 350 pomiarów ciśnienia i cukru oraz ok. 150 badań EKG. Niektórym pacjentom ze względu na niepokojące zapisy w EKG, wysokie wartości ciśnienia lub cukru zalecono wizytę u lekarza rodzinnego w celu wykonania dodatkowych badań diagnostycznych. Natomiast w ambulansie do poboru krwi zarejestrowało się 17 osób, z czego 12 oddało krew dla potrzebujących pacjentów.
Celem „Dnia Serca” organizowanego już po raz VII przez Szpital, Starostwo Powiatowe i OSiR, jest upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń krwionośnych oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki, jak także propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej.
Choroby serca i naczyń krwionośnych w większości rozwijają się powoli przez wiele lat, a pierwsze objawy mogą pojawiać się dopiero, kiedy stadium choroby jest zaawansowane. Choroby układu sercowo – naczyniowego dotyczą nie tylko osób starszych ale także coraz częściej także osób młodych. Bardzo często zdarza się, że do lekarza zgłaszają się pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie leczyli się z przyczyn kardiologicznych, a po raz pierwszy
zgłaszają się do lekarza z ciężkim nadciśnieniem tętniczym, zaawansowaną niewydolnością serca czy rozległym zawałem serca. Pamiętajmy, że niewiele chorób zaczyna się z dnia na dzień. Nawet te o nagłym początku, jak na przykład zawał serca, są tylko odbiciem toczącego się od wielu lat procesu.
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30% dorosłych cierpi na tę chorobę, a Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ją za najważniejszą przyczynę zgonów. Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj przebiega bez żadnych objawów i jest zwykle rozpoznawane przypadkowo. Najczęściej występujące tzw. nadciśnienie pierwotne można skutecznie leczyć. Poza terapią farmakologiczną niezwykle ważna jest zmiana trybu życia: redukcja wagi ciała, ograniczenie spożycia soli kuchennej, zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, zwiększenie aktywności fizycznej.