Gabinet zabiegowy, dwa gabinety lekarskie, archiwum oraz sala konferencyjna to efekt rozbudowy SPZOZ Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera w Starogardzie Gdańskim. Koszt inwestycji wyniósł 600 tys. zł, które Przychodnia pozyskała od wojewody, Urzędu Miasta, PFRON-u oraz z własnego budżetu.
7 miesięcy trwała rozbudowa Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera w Starogardzie Gdańskim. Od zachodniej strony do istniejącego budynku dobudowano pion o łącznej powierzchni 240 m2, po 60 metrów na każdej kondygnacji. W piwnicy powstało duże archiwum o powierzchni składowania 200 m2, które zostało wyposażone w nowoczesny system przesuwanych regałów. Na parterze, przez który przewija się najwięcej pacjentów, pojawił się profesjonalnie wyposażony gabinet zabiegowy. W jego skład wchodzą rejestracja, pomieszczenie do pobrania krwi, podawania zastrzyków i kroplówek oraz salka obserwacji pacjenta w razie zasłabnięcia. O dwa dodatkowe gabinety lekarskie, każdy o powierzchni 20 m2 wraz z poczekalnią powiększono I piętro. Wreszcie na drugim piętrze, obok działu administracji i gabinetów specjalistycznych znalazło się miejsce na przestronną salę konferencyjną z zapleczem kuchennym, przeznaczoną głownie na szkolenia kadry medycznej.
Pobieranie krwi w nowych lepszych warunkach
– Szczególnie cieszymy się z nowego gabinetu zabiegowego – powiedziała Maria Orlikowska-Płaczek dyrektor Przychodni Lekarskiej. Nasi pacjenci będą mogli robić wyniki w komfortowych warunkach. To pozwoli nam też przebudować stary gabinet zabiegowy. Istnieje szansa na uzyskanie trzech dodatkowych pomieszczeń, co bardzo rozładuje aktualne zagęszczenie poradni specjalistycznych, których jest w tej chwili 21. Lekarze pracują na zmiany, niektórzy nawet do późnych godzin nocnych. Z drugiej strony nowa baza wpłynie też na kontraktowanie. Mając dobrze wyposażone gabinety będziemy mogli się starać o dodatkowe świadczenia – dodała dyrektor. Dla naszych pacjentów to bardzo ważne, że mają dostęp do wysokiej klasy specjalistów w jednym miejscu, które dobrze znają.
Bezpieczeństwo i komfort
Przy okazji rozbudowy, firma NOWA, która realizowała inwestycję, odnowiła elewację całego budynku. Utwardziła kostką i płytami ażurowymi MEBA teren, przylegający do zachodniej części obiektu, uzyskując w ten sposób dodatkowe miejsca parkingowe. Również schody wejściowe zostały zmodernizowane. – Wreszcie mamy antypoślizgowe stopnie. Dodatkowo zainstalowano tam podgrzewaną spiralę, która zapobiega oblodzeniu. – poinformowała dyrektor Przychodni. Nasi pacjenci będą mogli bezpiecznie wchodzić do budynku. Ponadto wymieniono płytki na schodach w środku Przychodni, odmalowano klatkę schodową i wyremontowano pomieszczenia do składowania odpadów niebezpiecznych.
– Wszystko po to, by pacjenci czuli się w Przychodni dobrze i bezpiecznie – podsumowała Marcia Orlikowska-Płaczek.
Uroczyste przecięcie wstęgi
Nowo wybudowaną część Przychodni uroczyście otwarto w piątek 15 stycznia. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz miejskich i gminnych, członkowie Rady Społecznej Przychodni, dyrektorzy placówek służby zdrowia i pomocy społecznej, wykonawcy inwestycji oraz pracownicy. Gości przywitała Maria Orlikowska Płaczek, która przybliżyła profil działania placówki oraz jej historię. Prezydent miasta Janusz Stanowisk podziękował kierownik SPZOZ PL za to, że z taką konsekwencją myśli o rozwoju Przychodni dla dobra mieszkańców. – Kto się nie rozwija ten się cofa, dlatego wierzę, że to nie jest ostatnie słowo pani dyrektor, że będzie kontynuować ten rozwój – zakończył. Ksiądz dziekan Józef Pick poświęcił nowo wybudowaną cześć Przychodni, a po przecięciu wstęgi, goście zwiedzili nowe pomieszczenia