W Grodzisku Owidz powstaje Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Projekt zapowiada się bardzo ciekawie, tym bardziej, że jak mawiają pomysłodawcy, będzie pierwszym takim w Polsce i najprawdopodobniej także w Europie.
Muzeum Mitologii Słowiańskiej to niekomercyjny projekt, którego głównym celem jest szeroko zakrojona edukacja historyczno-kulturalna. Poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne będzie popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian.
– Muzeum Mitologii Słowiańskiej pomyślane jest jako projekt wieloletni, stopniowo – w miarę pozyskiwania środków – rozwijający się i rozbudowujący. Obecnie wdrażamy zapisy z opracowanego na nasze zlecenie dokumentu pn. „Koncepcja aranżacji ekspozycji Muzeum Mitologii Słowiańskiej”. To ponad pięćdziesiąt stron szczegółowego opisu jak wyglądać ma pierwszy etap MMS. Otwarcie tego etapu zaplanowaliśmy na 24 czerwca – mówi Radosław Sawicki, koordynator projektu Muzeum Mitologii Słowiańskiej, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego ,,Wspólna Ziemia”.
Muzeum zlokalizowane będzie w pomieszczeniach Grodziska Owidz, a także w plenerze, na przylegającym terenie. Eksponowane w nim będą zarówno wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związane z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, jak i pokazywane będą ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich.
– Pierwszy etap Muzeum zaplanowany jest na powierzchni około 150 m2. Znajdą się w nim ekspozycje prezentujące wybrane mity słowiańskie oraz namiastka świątyni Świętowita, która do 1168 roku funkcjonowała w Arkonie, na wyspie Rugii. Dzięki zachowanemu opisowi kronikarza Saxo Gramatyka chcemy odtworzyć posąg czterogłowego boga, któremu oddawano cześć. Posąg Świętowita z Arkony już powstaje w pracowni rzeźbiarskiej. Nad plastyczną, wizualną stroną ekspozycji pracuje już także artystka, której zleciliśmy dużą część aranżacji muzeum. Pracuje ona wykorzystując technikę, która – według naszej wiedzy – nie miała jeszcze zastosowania w muzealnictwie. Mamy nadzieję, że spodoba się gościom muzeum i będzie potęgować ich doznania – twierdzi Radosław Sawicki.
Muzeum Mitologii Słowiańskiej ma być atrakcyjnym i niepowtarzalnym produktem turystycznym, który w sposób nowoczesny i interesujący popularyzował będzie wiedzę o przedchrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian.
– W Polsce są muzea, w których opowiada się o życiu dawnych Słowian. Jednak temat ich wierzeń jest jedynie sygnalizowany, nie stanowi głównego wątku w istniejących ekspozycjach. Jedyne Muzeum Mitologii Słowiańskiej jakie udało nam się znaleźć, funkcjonuje w Tomsku, w azjatyckiej części Rosji. W swej koncepcji różni się jednak od tego, co, i jak, my chcemy zaprezentować w Grodzisku Owidz. Zatem nasze muzeum będzie pierwszym takim w Polsce i najprawdopodobniej także w Europie – mówi Radosław Sawicki. – Pierwszy etap MMS powinien zamknąć się w kwocie 120 tysięcy złotych. Pieniądze pozyskujemy z dotacji, z darowizn, z mechanizmu 1% podatku. Angażujemy też własne środki. Ponad 30 tysięcy udało nam się zebrać na platformie crowdfundingowej PolakPotrafi.pl. Pozyskujemy też sponsorów. Mamy już komfort wynikający z tego, że zabezpieczyliśmy środki na „plan minimum”. Teraz podejmujemy wysiłki na rzecz całkowitego zamknięcia budżetu. Kiedy muzeum ruszy, skupimy się na poszukiwaniu pieniędzy na kolejne etapy. Chcemy zbudować prawdziwy domek Baby Jagi na kurzej stopie, chcemy zlecić opracowanie, w którym zebrane będą informacje o wpływie mitologii słowiańskiej na twórczość literacką, plastyczną i muzyczną na przestrzeni wieków, myślimy też o pewnych wydawnictwach. Co rusz rodzą się nowe pomysły, zapewne realizacja ich wszystkich zajmie nam kilka lat.
Projekt realizowany jest w partnerskiej współpracy Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego „Wspólna Ziemia” oraz Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz.
FOTO: muzeumslowianskie.pl