Uchodźcy są już nawet w tak odległych miejscach od granicy jak Skarszewy.
Pierwsze dwie rodziny z Ukrainy dotarły w poniedziałkowe południe do Skarszew. Burmistrz Skarszew Jacek Pauli przywitał uchodźców na parkingu Restauracji Papudajnia, gdzie był też obecny restaurator Arek Muller i jego żona Ewelina. Dzięki ich gościnności obie rodziny zjadły obiad i odpoczęły po długiej podróży. Pierwsza rodzina to małżeństwo z trójką dzieci oraz babcia. Ich podróż trwała łącznie trzy doby. Z kolei dwie doby trwała podróż kolejnych uchodźców – matki z dwójką dzieci. Wszyscy są zdrowi i mimo trudnej sytuacji nie zabrakło na ich twarzach uśmiechu na widok tak serdecznego przyjęcia w Skarszewach.
Burmistrz Jacek Pauli zapewnił obie rodziny o stałej pomocy ze strony gminy. Na miejscu były też dyrektor GOPS Monika Stolińska oraz jej zastępca Katarzyna Woźny, organizujące dla rodzin miejsce pobytu u mieszkańców gminy, którzy sami zaoferowali przyjęcie do siebie Ukraińców. Skarszewscy pracodawcy też już deklarują pomoc dla uchodźców w postaci miejsc pracy czy mieszkań.
W hali Skarszewskiego Centrum Sportu miało miejsce spotkanie zorganizowane przez burmistrza Jacka Pauli, którego tematem była szeroko rozumiana organizacja pomocy dla Ukrainy i jej mieszkańców. Gmina Skarszewy uruchomiła na facebooku specjalną grupę „Skarszewy pomagają Ukrainie”: https://www.facebook.com/groups/1240515623389711. Powstała ona z myślą o tym, aby wszyscy zainteresowani mogli oferować swoją pomoc dla Ukrainy oraz uchodźców. Uruchomiony został również specjalny adres e-mailowy: pomagamukrainie@skarszewy.pl, na który proszę zgłaszać deklaracje wsparcia. Można też, oczywiście, pomagać w ramach uruchomionego przez rząd mechanizmu koordynacji pomocy humanitarnej: https://pomagamukrainie.gov.pl/
Obecnie coraz więcej osób z gminy deklaruje udostępnienie przybywającym z Ukrainy mieszkań lub pokoi. Osoby zainteresowane udzielaniem takiej pomocy mogą zgłaszać to w GOPS (tel. 58 5882436, 58 588 06 65) lub na wspomnianej wcześniej grupie „Skarszewy pomagają Ukrainie”. GOPS posiada już listę miejscowych tłumaczy języka ukraińskiego, z których można korzystać. Osoby, które mogą i chcą tłumaczyć też proszone są o kontakt z GOPS, aby móc je wpisać na listę.
Na terenie Ochotnicza Straż Pożarna w Skarszewach przy ul. Kościerskiej, gmina zlokalizowała punkt zbiórki pomocy materialnej. Jest on czynny w godz. 8-21. W tej chwili chodzi przede wszystkim o zbiórkę rzeczy, które są niezbędne w warunkach wojennych: agregaty, latarki, power banki, baterie, koce, śpiwory, karimaty, leki, opatrunki, bandaże czy kule. Kontakt z OSP: tel. 58 588 23 98, 609 691 036.