Już po raz ósmy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizuje swoją przedświąteczną akcję, dzięki której każdy może zamówić dla bliskiej osoby wyjątkowy, spersonalizowany list od Mikołaja. Dla małych i dużych adresatów takiej wiadomości to miły i ważny element oczekiwania na święta. Dla podopiecznych Fundacji – szansa na szybsze otrzymanie pomocy terapeutycznej, psychiatrycznej i prawnej. Całkowity dochód z akcji jest przeznaczony na działania FDDS, czyli wsparcie dzieci pokrzywdzonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Listy można zamawiać do 15 grudnia.
Święta to czas, kiedy wielu ludzi czuje potrzebę, aby okazać troskę i miłość osobom obecnym w swoim życiu oraz podzielić się dobrem z tymi, którzy mogą tego potrzebować. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od ośmiu lat prowadzi w tym niezwykłym okresie akcję, która pozwala zrealizować obie te intencje.
„List od Mikołaja” to szczególny projekt w całorocznym kalendarzu naszych działań – okazja do tego, aby wyrazić miłość, troskę, uważność wobec dzieci, ich potrzeb, radości i marzeń. Właśnie na tym polega dawanie siły w codziennych sytuacjach. Bardzo się cieszę, że możemy towarzyszyć dzieciom i ich opiekunom także w takich momentach. Również osobom dorosłym, bo list można zamówić też dla nich. Każdy, kto zdecyduje się wysłać taki list, bezpośrednio wspiera działania Fundacji, czyli pomaga dzieciom, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska FDDS.
W ubiegłym roku udało się obdarować listami prawie 12 300 osób w całej Polsce i zebrać na pomoc dzieciom ponad 290 000 zł.
Jak zamówić?
Listy zamawia się przez stronę swiatecznylist.pl. Do wyboru jest kilka wariantów: wiadomość dla malucha, starszaka, rodzeństwa oraz nastolatka lub osoby dorosłej. Treść każdego z tych listów jest inna, a podczas zamawiania należy podać kilka podstawowych informacji o adresacie lub adresatach: imię, wiek, zainteresowania, wymarzony prezent itp. Dzięki temu wiadomość może się stać bardziej osobista i sprawić jeszcze więcej radości.
Osoba składająca zamówienie wybiera też jedną z czterech grafik, na której zostanie wydrukowany list. Piękne, kolorowe projekty z motywami świątecznymi przygotowali dla Fundacji artyści Michalina Rolnik, Zofia Frankowska i Jacek Ambrożewski, związani z Wydawnictwem Dwie Siostry, oraz popularna tatuatorka Hanna Manna.
List od Mikołaja będzie dostarczony pod wskazany adres pocztą, w świątecznej kopercie. Jeśli zamówienie zostanie złożone do 25 listopada, dotrze do adresata w okolicach mikołajek, jeśli między 26 listopada a 15 grudnia – znajdzie się w skrzynce przed wigilią.
Jak pomaga?
Przy składaniu zamówienia należy dokonać wpłaty darowizny na rzecz Fundacji w wysokości 20 zł lub więcej. Wszystkie przekazane w ten sposób środki zostaną spożytkowane na działalność Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która od 30 lat wspiera dzieci pokrzywdzone różnymi formami przemocy, między innymi wykorzystywaniem seksualnym. Fundacja rozwija w Polsce sieć Centrów Pomocy Dzieciom, w których dzieci i ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymują kompleksową, wszechstronną pomoc psychologiczną, psychiatryczną oraz prawną. W tej chwili istnieje pięć takich miejsc, trzy z nich (w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim) są prowadzone bezpośrednio przez FDDS, dwa (w Białymstoku i Głogowie) we współpracy z nią, dwa kolejne zostaną otwarte w niedalekiej przyszłości. W Centrum Dziecka i Rodziny FDDS w Warszawie otrzymują wsparcie rodzice dzieci do 6. r.ż.
Fundacja prowadzi też 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży oraz 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, poradnię Dziecko w Sieci dbającą o bezpieczeństwo dzieci online, a także wiele innych działań z zakresu profilaktyki krzywdzenia dzieci.
Jesteśmy jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i wciąż chcemy się rozwijać, bo widzimy, że nasza praca jest potrzebna i przynosi efekty. Przez ostatnie 30 lat mogliśmy pomagać między innymi dzięki ofiarnemu wsparciu osób prywatnych, więc wiem, że są tysiące ludzi, dla których bezpieczeństwo i dobro dzieci są bardzo ważne – mówi dr Monika Sajkowska.