ZUS z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku. Oznacza to nawet kilkaset złotych więcej co miesiąc.
Prezydent podpisał ustawę, która rozwiązuje problem czerwcowych emerytur. Do tej pory osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu nie podlegały kwartalnej waloryzacji, przez co ich świadczenie było mniejsze.
Ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja.
Świadczenia zostaną przeliczone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków. Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty.
W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. Wyliczenia ZUS wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o ok. 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury.
Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował o sytuacji dotyczącej czerwcowych emerytur. Dzięki temu decyzję o przechodzeniu na emeryturę w czerwcu przekładało kilkanaście tysięcy osób rocznie. W ostatnich latach liczba osób przechodzących w czerwcu na emeryturę stanowiła ok. 1 proc. ogółu.