Zgodnie ze sprawozdaniem Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), Polpharma zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich przedsiębiorstw pod względem liczby zgłaszanych wniosków patentowych. W 2016 roku firma złożyła 10 wniosków. Więcej polskich zgłoszeń do EPO wpłynęło jedynie z Uniwersytetu Jagiellońskiego (12).
Spośród 10 zgłoszeń Polpharmy 3 wnioski dotyczyły składu formy gotowej leku, 2 – sposobu wytwarzania substancji aktywnych, 2 – form krystalicznych substancji aktywnych, 2 – sposobu wytwarzania biotechnologicznej substancji aktywnej oraz 1 – składu biotechnologicznej formy gotowej.
Liczba europejskich wniosków patentowych zgłaszanych przez Polpharmę rośnie z roku na rok – w 2014 roku było to 3 zgłoszenia, a w 2015 – 9. Koresponduje to z inwestycjami firmy w badania i rozwój. Polpharma jest jednym z liderów w zakresie wydatków w tej dziedzinie w polskim przemyśle – od 2000 roku nakłady firmy na B+R w Polsce wyniosły ok. 1,5 mld zł. Grupa Polpharma zatrudnia 466 osób w obszarze badań i rozwoju, w tym 74 z tytułem doktora.
– Inwestujemy w innowacyjne technologie wytwarzania zarówno w obszarze leków, substancji farmaceutycznych, jak też w strategicznej dla nas dziedzinie, jaką jest biotechnologia. Dzięki opracowywanym przez nas rozwiązaniom oraz współpracy z polską nauką możemy oferować jeszcze lepsze rozwiązania dla pacjentów, poprawiać konkurencyjność naszej firmy i przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy – podkreśla Bożenna Kozakiewicz, wiceprezes zarządu Polpharmy odpowiedzialna za działalność badawczo-rozwojową.
Polpharma jest liderem w zakresie aktywności patentowej w całym polskim przemyśle. W odróżnieniu od większości państw europejskich, polską działalność patentową w 2016 r. napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe. Aż sześć z ośmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO był Uniwersytet Jagielloński, następnie Polpharma, a trzecią pozycję zajął producent okien dachowych Fakro.
W ramach scentralizowanej procedury przyznawania patentów EPO, wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w 38 państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. W ubiegłym roku Europejski Urząd Patentowy przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów (2015 r.: 151), co stanowi nowy rekord. Jednak liczba polskich zgłoszeń patentowych do EPO, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty, spadła o 27,9% w porównaniu z ubiegłym rokiem (+17,4% w 2015 r.). Szczegółowe dane za 2016 rok dostępne są w rocznym sprawozdaniu EPO: www.epo.org/annual-report2016
Źródło: http://www.polpharma.pl/
Hmmm może Polpharma zrobi coś,żeby polepszyć sytuacje pracowników z produkcji.Zpierniczaja jak głupkia do tego pracujące weekendy-masakra!
MegiSTG racja każdy chciałby aby było lepiej. Nie tylko tam pracuje się w weekendy, a pracować to trzeba wszędzie 😉 jeszcze trochę i wygryzą nas Ukraińcy i narodowości innej maści ;). Może jakąś petycję złóżcie do kierownictwa/władz polpharmy? Pozdrawiam.
Jakie ma to przełożenie dla mieszkańca strg?