Bez kolejki do lekarza specjalisty

Od lat poprzez różne działania Powiat Starogardzki oraz Kociewskie Centrum Zdrowia dbają o zdrowie mieszkańców. Już po raz piąty na placu przed Starostwem Powiatowym odbył się Park Zdrowia, w...
Od lat poprzez różne działania Powiat Starogardzki oraz Kociewskie Centrum Zdrowia dbają o zdrowie mieszkańców. Już po raz piąty na placu przed Starostwem Powiatowym odbył się Park Zdrowia, w ramach którego można było poddać się bezpłatnym badaniom. W tym roku z tej formy dbania o swoje zdrowie skorzystało ponad 500 osób.

Dzięki współpracy z naszym partnerem, którym od lat jest Polpharma i tej firmie chciałbym podziękować za niezawodną obecność, a także dzięki Kociewskiemu Centrum Zdrowia wielu naszych mieszkańców może bez kolejek, bez zapisywania się do specjalistów, się przebadać i w razie czego podjąć odpowiednie kroki, tak by szybko rozpocząć leczenie – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel.

Ważnym elementem Parku Zdrowia są właśnie badania, które całkowicie bezpłatnie można wykonać na stanowiskach przygotowanych w Strefie na Zdrowie Polpharmy. O tym jak ważne dla mieszkańców powiatu starogardzkiego jest zdrowie świadczy stale rosnąca frekwencja.

Pierwsze osoby, które chciały skorzystać w badań, pojawiły się już o godz. 8.00 – podkreśla Ewa Macholla, rzecznik prasowy Kociewskiego Centrum Zdrowia. –  Park Zdrowia to inicjatywa, którą organizujemy wspólnie z Polpharmą i w tym roku w Strefie na Zdrowie Polpharmy można było skorzystać z badań i konsultacji u lekarza kardiologa, pulmonologa, endokrynologa oraz okulisty. Z tej formy sprawdzenia swojego zdrowia skorzystało dokładnie 501 osób. Dodatkowo zadbaliśmy również o to, by odwiedzający Park Zdrowia mogli odświeżyć swoją wiedzę i wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy. Ponadto zachęcaliśmy mieszkańców do skorzystania z najnowszego narzędzia, jakim jest możliwość e-rejestracji, czyli rejestracji do lekarzy specjalistów bez wychodzenia z domu. Przypominaliśmy, że wystarczy jedynie w bardzo prosty i szybki sposób założyć konto.

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma są bardzo związane z akcją Strefa na Zdrowie.

Wraz z naszą akcją w sezonie letnim odwiedzamy kilka, a nawet kilkanaście miast w Polsce – mówi Marta Gawrylik, koordynator akcji Strefa na Zdrowie Polpharmy. – Jest to akcja bezpłatnych badań szczególnie adresowanych do osób po 40. roku życia. Przygotowujemy takie badania, do których na co dzień dostęp jest znacznie utrudniony. Stąd też wachlarz badań, jakie oferujemy, się nieco zmienia i dostosowujemy go do tych badań, do których przeciętnemu Polakowi najtrudniej się dostać.

Aby dostać się do któregoś z lekarzy specjalistów w działającej w Parku Zdrowia Strefie na Zdrowie Polpharmy czasem trzeba było poczekać kilkanaście minut.

Zainteresowanie jest duże – przyznaje lek. med. Władysław Musiał, specjalista ginekolog i endokrynolog. – Te akcje są bardzo ważne, bowiem można wychwycić różne nieprawidłowości przykładowo w pracy tarczycy, które mogłyby być wykryte później z uwagi na trudniejszą dostępność do lekarzy tej specjalizacji.

Park Zdrowia to nie tylko badania, ale również zabawa i edukacja. Podczas tej edycji mieszkańcy mogli odświeżyć swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy, czy dać upust swojej kreatywności.

Wolontariusze starogardzkiego Centrum Wolontariatu, które działa w ramach naszej organizacji, prowadzą strefę dla dzieci, a w niej musi być zawsze element dotyczący zdrowia czy aktywnego spędzania wolnego czasu – wyjaśnia Dorota Dorau, prezes stowarzyszenia „Można inaczej”.

Myślę, że wiedzy nigdy dosyć i trzeba na bieżąco odświeżać informacje – podkreśla Bartosz Gracz, ratownik medyczny Kociewskiego Centrum Zdrowia, który w ramach akcji „Czuję, widzę, słyszę, ratuję” prowadził zajęcia z pierwszej pomocy. – To ważne, że świadomość społeczeństwa dotycząca pierwszej pomocy wyraźnie rośnie. Niejednokrotnie przyjeżdżając na miejsce zdarzenia świadkowie podejmują działania i dają tak naprawdę szanse na przeżycie osobie poszkodowanej.

Mieszkańcy, którzy brali udział w Parku Zdrowia, podkreślali, że jest to bardzo ważna akcja. Doceniali również fakt, że nie trzeba było czekać tygodniami, a nawet miesiącami do lekarzy specjalistów. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale żeby zapobiegać trzeba mieć wszystko pod kontrolą.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

  • Grali dla mistrza

    Jak co roku w przed ostatni weekend sierpnia pasjonaci tenisa zjechali się do Starogardu Gdańskiego, aby wziąć udział w XXVIII Międzynarodowym Turnieju Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby. Blisko 70...
  • Przejęli ponad 3 kilogramy narkotyków

    Kryminalni ze Starogardu Gdańskiego realizując czynności w sprawie narkotykowej, zabezpieczyli ponad 3 kilogramy środków odurzających. Funkcjonariusze zatrzymali również 38-letniego mieszkańca Kociewia, do którego należały zabronione w Polsce środki. Podjęta...
  • Najlepsze maturzystki

    Martyna Buda, Maria Jankowska i Paulina Kowalska to najlepsze tegoroczne maturzystki w Starogardzie Gdańskim. W dowód uznania za rewelacyjne wyniki egzaminu dojrzałości Rada Miasta przyznała im nagrody pieniężne. Maturzystki...
  • Powstanie pisany pomnik starogardzkiego futbolu

    Historia starogardzkiej piłki nożnej jest bardzo bogata, obfitująca w szereg sukcesów. Największa postacią jest niewątpliwie Kazimierz Deyna, jednak w historii tej dyscypliny sportu ważne role odgrywali także inni piłkarze,...