Kobiety z rocznika 1953, które przeszły w 2008 r. na wcześniejszą emeryturę, zachowały prawo do korzystnego przeliczenia świadczenia – tak zadecydowali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Mogą one zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Wszystko dlatego, że w przy obliczeniu dożywotniej emerytury nie mają do nich zastosowania obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. przepisy nakazujące potrącenie z ich konta emerytalnego wypłaconych wcześniej świadczeń.
Dzięki opublikowanemu 21 marca wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, kobiety urodzone w 1953 r. mogą wystąpić ze skargą o wznowienie postępowania. Tryb i termin jej wniesienia zależy od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem. Jeżeli tak było i sprawa zakończyła się wydaniem prawomocnego wyroku, to na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego można żądać wznowienia procedury sądowej. Skargę o wznowienie postępowania kieruje się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo też do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji. Termin na wniesienie skargi wynosi 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli upłynie 21 czerwca 2019 r.
Jeżeli sprawa zakończyła się na wydanej przez ZUS decyzji i nie znalazła finału w sądzie, to w oparciu o przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego można wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku termin na jej wniesienie jest miesięczny i upłynie 23 kwietnia 2019 r. Po złożeniu skargi, ZUS wznowi postępowanie i uchyli kończącą je decyzję o przyznaniu emerytury. Następnie wyda nową decyzję już bez potrąceń.
Trzeba pamiętać, że jeśli od doręczenia decyzji minęło pięć lat to nie można wznowić postępowania w sprawie.
Te panie, które nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie tzw. dożywotniej emerytur mają możliwość korzystniejszego wyliczenia świadczenia. Muszą jedynie złożyć wniosek.