Co roku Starosta Starogardzki wręcza swoją nagrodę „Kociewski Gryf”. Kto został laureatem za 2018 rok w dziedzinie kultury, sportu i gospodarki?
Doroczne nagrody wręczane są podczas uroczystej gali, która w tym roku odbyła się w Sali Słodowej hotelu Ren. Gwiazdą wieczoru był zespół 5/6, czyli grupa wokalistów związana ze sceną Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tegoroczna koncepcja rozdania nagród Starosty Powiatu Starogardzkiego uległa pewnym zmianom.
– Galę przygotowaliśmy w konwencji okrągłostołowej, aby w ten sposób nawiązać do wyjątkowych rocznic, które świętujemy w tym roku, czyli 15-lecie przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, 20-lecie w NATO, 30-lecie okrągłego stołu i dlatego też na najbliższej sesji Rady Powiatu Starogardzkiego rok 2019 chcemy ogłosić Rokiem Wolności – podkreśla starosta Kazimierz Chyła. – Niezależnie od różnic, niezależnie od tego, kto należy do jakiej organizacji, czy partii, ważne jest to byśmy razem pracowali dla dobra Kociewia.
W pierwszej kolejności licznie zgromadzona publiczność poznała laureatów w kategorii Sportowiec, Trener i Impreza Sportowa 2018 roku. Najlepszego sportowca, trenera i imprezę sportową w powiecie starogardzkim wybrała kapituła, do pracy w której zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów lokalnych, mediów oraz działacze sportowi. Ubiegły rok obfitował w liczne sukcesy sportowców reprezentujących nasz powiat na arenach krajowych i zagranicznych, zważywszy na fakt, że dobrych wyników indywidualnych, jak i zespołowych nie brakowało, wybór kapituły nie był łatwy. Najlepszego sportowca wybrano spośród 50 zawodniczek i zawodników.
– Bardzo się cieszę, że od 20 lat starosta starogardzki nagradza Kociewiaków za to, że tym ludziom się chce działać na rzecz innych – przyznaje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – To wielki szacunek i podziękowanie. Życzę, aby ludzie, którzy tak prężnie działają w sporcie, kulturze nadal mieli ten animusz i chęć działania.
Decyzją kapituły X MIEJSCE: Marta Jeszka – zawodniczka Klubu LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu. Marta w ubiegłym roku wywalczyła I miejsce podczas Halowych Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych w Skórczu wzwyż w kat. dzieci oraz IV miejsce w Ogólnopolskich Czwartkach Lekkoatletycznych na otwartym stadionie – zawody odbyły się w Łodzi. Jest również posiadaczką najlepszych wyników w skoku wzwyż dziewcząt w swojej kat. wiekowej. Trenerem Marty jest Wojciech Światczyński.
IX MIEJSCE: Tomasz Przewoźny – zapaśnik stylu wolnego w Klubie Olimpik Lubichowo w 2018 roku, wywalczył I miejsce w Mistrzostwach Polski szkół podstawowych i gimnazjalnych. I miejsce w otwartych Mistrzostwach Miasta Koronowo w kat. młodzików, II miejsce w Pucharze Warmii i Mazur. Trenerem Tomasza jest Seweryn Murawski.
VIII MIEJSCE: Jakub Gaweł – jedyny przedstawiciel gier zespołowych w najlepszej dziesiątce sportów. Jakub jest zawodnikiem sekcji piłki siatkowej w Starogardzkim Klubie Sportowym. W ubiegłym roku został powołany do szerokiej Kadry Polski U 17. Jest jednym z najlepszych zawodników w woj. pomorskim rocznika 2003. W sezonie rozgrywkowym 2017/2018 wraz z drużyną młodzików SKS Starogard wywalczył II miejsce w lidze woj. pomorskiego i awansował do rozgrywek centralnych. Z kadrą woj. pomorskiego rocznika 2003 brał również udział w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Spale. Jego trenerem klubowym jest Krzysztof Niedziela.
VII MIEJSCE: Wojciech Tebecio – tenisista stołowy, który w 2018 roku wywalczył V miejsce w Mistrzostwach Świata Weteranów w Las Vegas, IX miejsce w deblu wraz z Piotrem Szurgotem na tych samych zawodach oraz III miejsce również w deblu w Mistrzostwach Polski Weteranów. Pan Wojciech na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim.
VI MIEJSCE: Monika Dubiela – lekkoatletka w Klubie LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu. W ubiegłym roku wywalczyła VII miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek w Biegach Przełajowych, VII miejsce w Mistrzostwach Polski w biegu na 3000 m, VIII miejsce w biegu na 1500 m w Mistrzostwach Polski Juniorek. Monika jest członkinią Kadry Narodowej Juniorek w biegach średnich i długich. Trenerką jest Pani Grażyna Czapiewska.
V MIEJSCE: Anna Knobel – przedstawicielka kickboxingu w Klubie Beniaminek 03 Starogard. Jej ubiegłoroczne osiągnięcia to: II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w formule Light- Conact, III miejsce w Pucharze Świata seniorów Light- Contact w Budapeszcie. Była również uczestniczką Mistrzostw Europy Seniorek w Maribor gdzie dotarła do ćwierćfinału. Trenerem klubowym Pani Anny jest Tomasz Janowicz.
IV MIEJSCE: Mateusz Niemczyk – reprezentujący Kociewski Klub Biegacza w 2018 roku wywalczył IV miejsce w Przełajowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Żaganiu, I miejsce w grand prix Gdyni, I miejsce w zimowych grand prix w Sztumie. Jest również laureatem plebiscytu „Dziennika Bałtyckiego” na najlepszego sportowca Wybrzeża. Trenerem Mateusza jest Dariusz Klein.
III MIEJSCE: Rafał Niguyen – kolejny przedstawiciel kickboxingu, klubu sportowego beniaminek 03 Starogard. W ubiegłym roku pan Rafał został mistrzem Polski seniorów w full-contakcie, mistrzem Polski młodzieżowców w full-contakcie, zajął II miejsce w Pucharze Świata w full-contakcie, uczestniczył w mistrzostwach Europy, gdzie dotarł do ćwierćfinału. Jest członkiem kadry narodowej młodzieżowców w formule full-contact. Trenerem jest Tomasz Janowicz.
II MIEJSCE: Karolina Urban – zawodniczka klubu UKS Ósemka Starogard. Jedna z najzdolniejszych pływaczek w kategorii juniorów w województwie pomorskim. ubiegły rok był bardzo udany dla Karoliny. Jej najwartościowsze osiągnięcia to: I miejsce podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów na 200 m motylkiem oraz IV miejsce na 100 m motylkiem, II miejsce podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów na 200 m motylkiem i III miejsce na 100 m motylkiem, V miejsce podczas Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców na 200 m motylkiem, III miejsce podczas letnich Mistrzostw Polski Juniorów na 400 m stylem dowolnym, I miejsce podczas Arena Grand Prix Polski w Warszawie 100 m motylkiem i I miejsce na 200 m motylkiem, I miejsce międzynarodowe Mistrzostwa Gdańska na 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem grzbietowym, I miejsce podczas Arena Grand Prix – Puchar Polski w Łodzi- 100 m stylem motylkowym.
I MIEJSCE i tytuł najlepszego sportowca, a właściwie sportsmenki 2018 roku zdobywa Magdalena Lenz – zawodniczka Klubu Tri Starogard, bardzo modnej ostatnio dyscypliny sportowej, jaką jest Triathlon. Pani Magda w 2018 osiągnęła bardzo dobre wyniki na zawodach rangi międzynarodowej i krajowej. Było to VII miejsce w Mistrzostwach Świata Ironman w RPA, II miejsce w Mistrzostwach Polski Ironman na dystansie średnim w Gdyni, II miejsce Open Triathlon Energy Gniewino, II miejsce Open Enea Triathlon Bydgoszcz, III miejsce Open Susz Triatlon.
Trenerów wybierano spośród 24 kandydatów reprezentujących 13 dyscyplin sportowych.
Decyzją Kapituły V MIEJSCE: Wojciech Świadczyński – Trener LA w LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz. Wychowawca wielu medalistów młodzieżowych Mistrzostw Polski w skoku wzwyż i wielobojach lekkoatletycznych. Jego wychowanką jest m.in. Marta Jaszka, 10. na liście najlepszych zawodników powiatu starogardzkiego za 2018 rok.
IV MIEJSCE: Dariusz Klein – trener LA w Kociewskim Klubie Biegacza. W przeszłości znakomity biegacz. Swoje doświadczenie przekazuje z powodzeniem młodym adeptom biegów przełajowych. Jego podopieczny Mateusz Niemczyk to jeden z najbardziej obiecujących zawodników w województwie pomorskim. W ubiegłym roku zajął IV miejsce w przełajowych mistrzostwach Polski seniorów w Żaganiu.
III MIEJSCE: Krzysztof Niedziela – trener piłki siatkowej w Starogardzkim Klubie Sportowym. W ubiegłym roku prowadzony przez niego zespół młodzików wywalczył wicemistrzostwo województwa pomorskiego i awansował do rozgrywek centralnych, będąc o krok od awansu do półfinałów mistrzostw Polski. Czterech jego wychowanków rocznika 2003, a Jakub Gaweł został powołany do kadry narodowej U-17.
II MIEJSCE Tomasz Janowicz – trener kickboxingu w klubie Beniaminek 03 Starogard Gdański. Pan Tomasz jest również Trenerem kadry narodowej juniorów. Jego podopieczni co roku zdobywają wiele medali na zawodach różnego szczebla z mistrzostwami świata, Europy i Polski włącznie. Jego zawodnik Rafał Nguyen w 2018 roku wywalczył II miejsce w Pucharze Świata w formule full – contact oraz mistrzostwo Polski seniorów.
I MIEJSCE i tytuł Najlepszego Trenera w Powiecie Starogardzkim w 2018 roku zdobył Krzysztof Korczak – trener pływania w UKS Ósemka Starogard. Ubiegły rok był jednym z bardziej udanych dla klubu i wychowanków Pana Krzysztofa. Jego podopieczna Karolina Urban nie miała sobie równych w swojej kategorii wiekowej w Polsce, a swój nieprzeciętny talent potwierdziła podczas mistrzostw Polski juniorów, zdobywając łącznie 4 medale, w tym złoty wywalczyła na zimowych mistrzostwach Polski juniorów w Ostrowcu Świętokrzyskim na dystansie 200 m motylkiem.
Kapituła wybrała również najlepszą imprezę sportową 2018 roku. Na liście nominowanych znalazły się 24 imprezy i zawody sportowe. Tytuł najlepszej imprezy 2018 roku zdobył Polswimrun – Swimrun 2018 zorganizowany przez stowarzyszenie TRI Starogard.
– Zrodził się nowy pomysł, by naszą imprezę skierować w kierunku dzieci oraz młodzieży i zrobić pierwsze w Europie, a może i na świecie swimrun kids – zdradza plany Maciej Gabryel, prezes TRI Starogard.
Tradycyjnie podczas uroczystości wręczane są statuetki „Kociewskiego Gryfa” w dziedzinie gospodarki. W kategorii mikro i małe firmy wyróżniona została firma Restal Elżbieta Rembiasz. Wśród średnich i dużych firm nagrodę otrzymała firma „Ciecholewscy Wentylacje” Zbigniew Ciecholewski.
– Czuję się bardzo usatysfakcjonowana tą nagrodą i jest to wyróżnienie, które zobowiązuje, a do tego daje siłę do dalszej działalności, więc będę robiła wszystko, aby stawiać na rozwój – przyznaje Elżbieta Rembiasz.
Podczas gali wręczone zostały również nagrody w dziedzinie kultury. W kategorii Twórca Roku kapituła, w której zasiadali przedstawiciele ośrodków i instytucji kultury, mediów, władz samorządowych, wybierała spośród 11 zgłoszeń. Zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca Kociewie Retro. To grupa pasjonatów tańca regionalnego i tradycji kociewskich. Zespół działa pod opieką Agnieszki Brzozy. Mają na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. reprezentację powiatu starogardzkiego na festiwalu zespołów artystycznych „Opole Artis”. W 2018 roku grupa koncertowała ponad 20-krotnie, zdobywając wiele wyróżnień i nagród.
– W naszych najbliższych planach jest wyjazd do Francji na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – mówi Agnieszka Brzoza.
– Za każdym razem są to duże dylematy, bowiem jest wiele osób, wiele środowisk i organizacji, które bardzo ambitnie w różnych dziedzinach, często nieporównywalnych, pracują – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel. – Jest to wielki ból głowy, ale przyjemny ból głowy, by zdecydować i oddać głos na kogoś, kogo w danym roku chcemy wyróżnić.
W kategorii organizacja pozarządowa „Kociewskiego Gryfa” otrzymało stowarzyszenie „Kobiety Kwiaty Kociewia”. Stowarzyszenie od 12 lat promuje i kultywuje kulturę Kociewia. To jedna z aktywniejszych wiejskich organizacji kobiecych w kraju. W październiku 2018 roku Kobiety Kwiaty Kociewia brały udział w konferencji zorganizowanej przez marszałka Senatu pn. „Fenomen polskiej wsi”, na której przedstawione zostały dobre praktyki na przykładzie stowarzyszenia. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Zblewie, które od 60 lat zapisuje jedną z najpiękniejszych kart naszej lokalnej historii. Działalność Koła jest bardzo różnorodna – od szkoleń poprzez spotkania, wydarzenia kulturalne, a na konkursach i własnych projektach kończąc. Ubiegły rok był rokiem jubileuszowym – KGW obchodziło 60-lecie istnienia.
– Jeśli chodzi o organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, które działają na rzecz powiatu i nie tylko, to rzeczywiście dominują kobiety – zauważa Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. – Ten schemat każdego roku jest przełamywany i panowie dołączają jako członkowie tych stowarzyszeń, ale ciągle siła jest w kobietach.
W kategorii Impreza Roku 2018 zwyciężyła Kociewska Kuźnia Rozmaitości. To cykliczna impreza plenerowa, która integruje lokalną społeczność w gminie Smętowo Graniczne i nie tylko. W czasie jej trwania szerzona jest wiedza na temat regionu. Wystawcami są m.in. twórcy rzemiosł dawnych, producenci żywności ekologicznej, koła gospodyń wiejskich.